Gotycki kościół pw. św. Jadwigi Królowej w Kmiecinie wybudowano w 1344 roku. Orientowana, jednonawowa świątynia została zbudowana na planie prostokąta i nakryto ją wysokim dwuspadowym dachem. Do ściany północnej przylega zakrystia o kryształowym sklepieniu, a do ściany zachodniej drewniana wieża o konstrukcji szkieletowej, z nadwieszoną ośmioboczną izbicą, na której umieszczony jest gontowy hełm, zwieńczony kulą i chorągiewką z datą 1679. Wieża ma charakterystyczny szeroki podcień otaczający dolną kondygnację, tzw. soboty, czyli schronienie dla osób i pielgrzymów czekających na otwarcie świątyni. Soboty kościoła w Kmiecinie są jedynym takim obiektem na północy kraju. Ścianę wschodnią zdobią: blendowo-sterczynowy szczyt oraz inskrypcje odkryte (zatynkowane w latach 50. XX wieku) podczas prac remontowych w 2011 roku. Upamiętniają one poległych mieszkańców Fürstenau podczas I wojny światowej. Mury budowli wzmocnione są przyporami. W II połowie XX wieku przed kościołem ustawiono drewnianą bramę z inskrypcjami na belkach. Po jednej stronie można odczytać rok 1786, natomiast z drugiej strony – 1806. Prawdopodobnie obecna brama została skompilowana z dwóch innych bram. Jedna z nich pochodzi ze wsi Jasionno, była wejściem i wjazdem na posesję bogatego gospodarstwa. Wewnątrz kościoła zachował się XVII-wieczny drewniany, polichromowany ołtarz, barokowy chór i bogato rzeźbione organy z końca XIX wieku.

W II połowie XVI wieku świątynię przejęli ewangelicy. W XIX wieku zniesiono parafię w Kmiecinie, podporządkowując ją parafii Przemienienia Pańskiego w Nowym Dworze Gdańskim. Po II wojnie światowej kościół w Kmiecinie przejął Skarb Państwa, zamieniając go na muzeum regionalne ziemi żuławskiej. Dzięki wydarzeniom w sierpniu 1980 roku przekazano go Kościołowi. Parafia została reerygowana 1 lipca 1981 roku przez biskupa gdańskiego Lecha Kaczmarka. W latach 2011-2012 dokonano remontu sobót, wieży oraz dachu.

Kościół znajduje się w centrum wsi, przy ul. Żuławskiej 24. Kmiecin jest położony na obszarze Żuław Malborskich, po południowej stronie drogi S7 do Elbląga, około 4 km na południowy-wschód od miasta Nowy Dwór Gdański.

Zdjęcia wykonano w maju 2020 roku.

  • Brama i wieża

  • Widok od bramy

  • Nawa główna

  • Ołtarz główny

  • Nawa główna

  • Soboty

  • Nad drzwiami lista mieszkańców poległych w I wojnie światowej

  • Lapidarium

  • Widok z parkingu