Murowany, gotycki zamek w Kole wzniósł zapewne Kazimierz Wielki w XIV wieku. Warownia zbudowana z cegły na fundamentach z kamieni eratycznych umiejscowiona została na niewielkim wzniesieniu na lewym brzegu Warty na zachód od miasta. Założenie było prostokątne z potężną, cylindryczną  basztą w narożniku południowym. Główna brama wjazdowa znajdowała się w skrzydle południowym obok baszty. Mury obronne były wzmocnione skarpami, zaś na dziedzińcu stała prawdopodobnie drewniana zabudowa ponieważ w trakcie badań nie znaleziono żadnych fundamentów.

         W XV wieku zbierała się tu na zjazdach szlachta wielkopolska. W XVI wieku zamek był siedzibą starostów. W czasie najazdu szwedzkiego uległ zniszczeniu i nie powrócił już do dawnej świetności. W latach 1696-1763 był własnością bernardynów, którzy zaczęli jego rozbiórkę tak że w XVIII wieku był już ruiną. Po II wojnie światowej ruiny częściowo zabezpieczono.

         Koło jest położone 30 km na wschód od Konina przy drodze nr2. Do zamku należy skręcić w lewo przed mostem nad Wartą i wzdłuż wałów rzecznych jechać ok. 1 km polną drogą.

         Zdjęcia wykonano w październiku 2004 roku.

  • Skrzydło południowe z basztą i bramą

  • Widok od strony Warty

  • Fragment dziedzińca i baszta

  • Skrzydło zachodnie i baszta