Klasycystyczny pałac w Kościelcu Kujawskim zbudowany został w 1849 roku dla rodziny Dębskich.

Jest to piętrowa, murowana z cegły i otynkowana budowla, wzniesiona na rzucie wydłużonego prostokąta, nakryta niskimi dachami dwuspadowymi. W elewacji frontowej znajdują się trzy ryzality zwieńczone trójkątnymi naczółkami o gzymsach kostkowych z oculusami. Ryzalit środkowy jest na piętrze otwarty, w przyziemieniu zaś ujęty pilastrami. Piętrowy otwarty portyk utworzony został z dwóch par kolumn jońskich. Od zachodu dobudowano już później nowy budynek, gdzie pierwotnie ulokowano pomieszczenia gospodarcze i dla służby pałacowej. Do lewego boku przylega taras nakryty daszkiem. Wnętrza pałacu są dwutraktowe. Elewacje są boniowane, a pomiędzy kondygnacjami znajduje się gzyms kordonowy. Przed frontem budowli usytuowano okrągły gazon z fontanną. Brama wjazdowa do pałacu znajduje się od strony północno-zachodniej (obok kościoła). Założenie jest otoczone parkiem krajobrazowym, założonym później aniżeli zbudowano pałac, bo dopiero w połowie XIX wieku. W obrębie parku znajduję się spichlerz folwarczny zbudowany w początkach XX wieku.

Pod koniec XIX wieku majątek stał się własnością Łączyńskich, a w początkach XX wieku dobra przeszły w ręce hrabiów Ponińskich. Po II wojnie światowej w rezydencji mieściło się Centrum Kształcenia Rolniczego, które dokonując w ostatnich kilkudziesięciu latach niezbędnych remontów obiekt przebudowało, przez co nieznacznie pałac zatracił swój pierwotny charakter. Obecnie pałac znajduje się w rękach prywatnych i jest niedostępny. Można go zobaczyć z terenu przykościelnego.

Kościelec Kujawski jest położony 6 km na zachód od Inowrocławia, 1 km na południe od drogi nr 251 do Pakości. Zespół pałacowo – parkowy wraz z folwarkiem znajduje się na południowy-wschód od centralnej części wsi, za zabytkowym kościołem.

Zdjęcia wykonano w maju 2013 roku

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Prawy ryzalit

  • Lewy ryzalit z tarasem