Barokowy pałac w Kruszynie został wzniesiony przez Kacpra Denhoffa w latach 1621-30.

Powstała wówczas piętrowa rezydencja wzniesiona na planie prostokąta, nakryta czterospadowym dachem. Po obu stronach pałacu stanęły dwie oficyny. Całość została otoczona parkiem krajobrazowym z fosą.

Za czasów Denhoffów w Kruszynie bawili czterej królowie polscy: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i Jan III Sobieski (tu zatrzymał się w drodze na Wiedeń).  W końcu XVII wieku pałac został własnością Kraśnickich. Od tej pory często zmieniał właścicieli i z biegiem czasu stopniowo pogarszał się jego stan.

Około 1800 roku ówcześni  właściciele, rodzina Martinich przeprowadziła remont i rozbudowę pałacu, dobudowując oficyny i teatr. Kolejny remont przeprowadzili w I połowie XIX wieku  kolejni właściciele, Podczaccy. W II połowie XIX wieku (w czasie gdy właścicielem był Eugeniusz Lubomirski) pałac powiększono o dobudówki i galerie łączące go z wieżami. Na początku XX wieku przebudowano wnętrza, nadając im neobarokowy charakter. Do rezydencji otoczonej nawodnioną fosą prowadzi od bramy wjazdowej długa aleja parkowa. Całość otacza park krajobrazowy okolony murowanym płotem.

Po wojnie pałac był siedzibą Państwowego Domu Dziecka i Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Remont, który rozpoczęto w końcu lat 60. , nigdy nie został ukończony. W latach 90-tych pałac odkupił od gminy były jego właściciel książę Stanisław Lubomirski-Lanckoroński (pałac został mu niejako zwrócony, gdyż kwota wykupu wynosiła symboliczną złotówkę). Brak pieniędzy na remont spowodował konieczność znalezienia wiarygodnego inwestora, który przywróciłby blask rezydencji. Obecnie, właścicielem pałacu jest małżeństwo, mieszkające na stałe w USA. Remontowany pałac został ogrodzony i porządku pilnują wynajęci ochroniarze, w związku z tym dostęp do niego jest mocno utrudniony.

Kruszyna jest położona ok. 20 km na północ od Częstochowy, przy drodze nr 1. Należy jadąc od Częstochowy skręcić w prawo przy drogowskazie na Kruszynę. Pałac znajduje się w parku za kościołem.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2011 roku.

  • Aleja prowadząca do pałacu

  • Mostek nad fosą

  • Widok zza drzew

  • Elewacja frontowa

  • Lewe skrzydło

  • Prawe skrzydło

  • Widok z parku