Zamek Homole koło Lewina Kłodzkiego został  zbudowany na szczycie góry Gomoły ( 733 m n.p.m.) w  połowie XIV wieku przez  Ticzka Panewitza z Czech.  Na płaskim wierzchołku góry  wzniósł on  cylindryczną, wolno stojącą wieżę otoczoną  murami obronnymi na planie nieregularnego wieloboku. Przy kurtynie południowej  znajdował się budynek mieszkalny, a brama wjazdowa z budynkiem gospodarczym, przy kurtynie północnej. Całość była zbudowana z miejscowego piaskowca.

         Od końca XIV wieku zamek należał do rodu von Janovitz, a później do Heinza von Lazan. Od 1427 roku właścicielem był Mikulasz Trczka, zwolennik Taborytów co uchroniło zamek od zniszczenia w 1428 roku. Po wojnach husyckich właścicielem został Jerzy z Podiebradu, a po nim kilka rodzin czeskich. Ostatnim znanym panem na zamku był od 1559 roku Eustachy von Landfried. W XVII wieku opuszczony zamek znajdował się już w ruinie. Obecnie zachowała się ruina wieży i fragmenty murów obwodowych.

         Ruiny znajdują się 3 km na zachód od Dusznik Zdroju w kierunku do Kudowy. W niewielkiej odległości za skrzyżowaniem do Zieleńca, na przełęczy Polskie Wrota znajduje się przystanek PKS – Ludowe. Tuż przed przystankiem należy skręcić w prawo i po przejechaniu ok. 300 m, przed zabudowaniami, w lewo i po następnych 300-400 m na wzgórzu po lewej stronie znajdują się ruiny.

         Zdjęcia wykonano we wrześniu 2006 roku.

  • Góra Gomoła

  • Relikty baszty

  • Relikty baszty

  • Relikty muru

  • Relikty baszty

  • Relikty baszty