Dwejra to miejscowość i zatoka położona w północno-zachodniej części Gozo, znana głównie ze względu na Azure Window (Lazurowe Okno) – formację skalną, powstałą w skutek erozji wapienia, tworzącą naturalny łuk, przez który przepływa woda morska. Innym charakterystycznym tworem skalnym jest pobliska skała Fungus Rock. Nazwa pochodzi od grzyba, który niegdyś ją porastał. W pobliżu Dwejra znajduje się „oczko” wodne – Inland Sea, z którego poprzez wąski korytarz skalny wyruszają w rejs łodzie.

Lazurowe Okno znajdujące się w pobliżu zatoki Dwejra na wyspie Gozo było jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Malty. Niestety skała nie wytrzymała naporu wody w czasie sztormu w nocy z 7 na 8 marca 2017 roku i zawaliła się. Lazurowe Okno miało prawie 50 metrów wysokości i swoim kształtem przypominało ogromny łuk. Sceneria, którą tworzyła skała, była często wykorzystywana jako plan filmowy, np. w serialu „Gra o tron”. Lazurowe Okno było stale poddane erozji, czyli niszczeniu przez wodę morską. Od skalnego łuku, co jakiś czas, odpadały duże fragmenty. Już kilka lat temu przewidywano, że Azure Window może runąć.

Zatoka Inland Sea jest połączona z morzem za pomocą wąskiego prześwitu między skalnymi urwiskami. Całość powstała kilka milionów lat temu, jako wynik zapadnięcia się dwóch jaskiń zbudowanych z wapienia. Płytka zatoka jest celem popularnych wycieczek niewielkimi statkami.

U wejścia do zatoki Dwejra znajduje się wysepka Fungus Rock o wysokości 60 metrów. Sławę i nazwę zawdzięcza ”grzybkowi maltańskiemu” (Fungus melitensis), jak niegdyś nazywano cynomorium szkarłatne, który był bardzo drogim składnikiem lekarstw. Wyspa była pilnie strzeżona przez joannitów, którzy w tym celu wznieśli na wyspie Gozo w 1651 roku Dwejra Tower. Za wykradzenie roślin groziła kara śmierci. W celu ochrony stanowiska tego gatunku wygładzono ściany skały, tak, by uniemożliwić wspinaczkę. Jedyny dostęp do grzbietu skały umożliwiała gondola podwieszana do liny rozpiętej między wysepką i wyspą Gozo. Współcześnie także wspinaczka na skałę bez odpowiednich zezwoleń i zbieranie na niej roślin jest karane, ponieważ w całości stanowi rezerwat przyrody.

Wieża Dwejra została zbudowana za czasów Wielkiego Mistrza Juana de Lascaris-Castellara w latach 1637-50. Położona jest na północnym brzegu Dwejra Bay, na wzgórzu pomiędzy zatokami Dwejra oraz Inland Sea. Została ufundowana przez Uniwersytet w Gozo w celu ochrony występujących na Fungus Rock roślin leczniczych. Wieżę wzniesiono na planie kwadratu o podstawie około 36 m² i wysokości 11 m. Oryginalnie posiadała dwie kondygnacje, wejście do niej znajdowało się na piętrze i dostępne było tylko za pomocą drabiny. Sklepienie parteru jest kamienne, a pierwszego piętra drewniane. W XVIII wieku została wyremontowana i dobudowano stanowisko sześciofuntowego działa. Wieża służyła jako placówka Royal Malta Fencible Artillery w latach 1839-73, kiedy to została opuszczona, aż do I wojny światowej. W 1914 roku wieża została obsadzona przez żołnierzy i uzbrojona najpierw w dwa, a następnie cztery działa. Należała także do punktów obserwacyjnych w czasie oblężenia Malty podczas II wojny światowej. W latach 1997-99 przeprowadzono prace renowacyjne i obecnie wieża jest dostępna dla zwiedzających.

Dwejra jest położona na wyspie Gozo, ok 5 km na zachód od Rabatu.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2017 roku.

  • Inland Sea

  • Fungus Rock

  • Fungus Rock

  • Tu było Lazurowe Okno

  • Tu było Lazurowe Okno

  • Fungus Rock i Wieża Dwejra

  • Wieża Dwejra