Barokowy pałac w Markowie został zbudowany w latach 1701-04 według projektu architekta Johanna Caspra Hindersina, dla rodziny Dohnów,  na miejscu wcześniejszego dworu. 

Była to piętrowa budowla wzniesiona na planie prostokąta, otoczona parkiem krajobrazowym. Rezydencję przebudowano w wieku XIX, dobudowując wieżę oraz przebudowano dach, natomiast po 1905 roku dobudowano po bokach alkierzowe wieże. Całość została otoczona parkiem krajobrazowym.

W pałacu przed II wojną światową znajdowała się kolekcja malarstwa holenderskiego (portrety) z XVII wieku. Ocalałe po wojnie fragmenty zbioru zgromadzone są w muzeum w Morągu. Po 1945 roku rezydencja przeszła na własność skarbu państwa i została oddana w zarząd miejscowemu PGR-owi. Pałac był nawet w tym okresie remontowany. Niestety późniejsza działalność PGR-u doprowadziła majątek i rezydencję do całkowitego upadku. W latach siedemdziesiątych budynek opustoszał i od tej pory stopniowo popadał w ruinę. Z zespołu pałacowego zachowała się oficyna z XVIII wieku, niektóre zabudowania gospodarcze oraz tzw. trojaki.  Obecnie jest to własność prywatna, ostatnie rozbiórki sprawiły, że zachowane są tylko fragmenty z początku XX wieku (mury obwodowe alkierzy i resztki schodów). W 2007 roku rozpoczęto odbudowę pałacu. 

Markowo jest położone około 11 km na zachód od Miłakowa, przy lokalnej drodze do Pasłęka.

Zdjęcia wykonano w maju 2015 roku.

  • Brama wjazdowa

  • Elewacja frontowa

  • Widok między drzewami