Neobarokowy pałac w Modrzewcu został wzniesiony najprawdopodobniej w drugiej połowie XIX wieku, z inicjatywy rodziny von Pretzel.

Jest to dwukondygnacyjna budowla z mieszkalnym poddaszem, założona na planie prostokąta, na kamiennej podmurówce. W elewacji frontowej rezydencja posiada ryzalit wejściowy, zwieńczony tarasem. Całość nakryta jest wysokim dachem mansardowym z facjatami. Do pałacu od strony zachodniej przylega park krajobrazowy o powierzchni 6 ha, z dwoma zarastającymi stawami.

Pałac był kilkukrotnie remontowany. Ostatni remont przeprowadzono w latach 70-tych XX wieku, który niemal całkowicie pozbawił budowlę zewnętrznego wystroju architektonicznego. Z pierwotnego wystroju zachował się jedynie układ dachu, oraz jońskie kolumny w ryzalicie, wspierające belkowanie zwieńczone gzymsem podokapowym. Obecnie mieści się tutaj Dom Pomocy Społecznej. 

Modrzewiec jest położony 11 km na północny-wschód od Świdwina, przy lokalnej drodze do Lipia. Pałac znajduje się tuż przy szosie, po jej lewej stronie.

Zdjęcia wykonano w czerwcu 2010 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja parkowa

  • Tablica informacyjna