Jednym z najciekawszych zabytków Cochem jest górujący nad miastem majestatyczny Zamek Cesarski Reichsburg. Jego budowę zainicjował Ezzo hrabia Palatynatu. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1051 roku, kiedy to Rycheza, najstarsza córka Ezzo i była królowa Polski, przekazała zamek swojemu bratankowi.

Warownia wybudowana została na charakterystycznej stożkowej górze wznoszącej się przeszło 100 metrów nad Mozelą. Najokazalszą częścią warowni jest stojąca na dziedzińcu wieża – donżon. To najstarszy element zamku, na którego budowę składały się trzy fazy. W pierwszej fazie powstała oktagonalna wieża o ścianach grubości 3,5 metra ze sklepionymi piwnicami. Kolejno wzniesiono kwadratową wieżę, którą wzbogacono fryzem z narożnymi wieżyczkami. W zachodniej części murów znajdowała się specjalna platforma z której patrolowano Mozelę. Za pomocą specjalnego mechanizmu, składającego się z łańcucha i kołowrotka, blokowano rzekę aby pobrać należne cło. 

W średniowieczu rzeka ta stanowiła granicę pomiędzy Francją a Niemcami. Wkrótce po wybudowaniu zamek stał się siedzibą administracji cesarskiego palatynatu. Pod koniec XVII wieku miasto wraz zamkiem zostały zdobyte i zniszczone przez wojska francuskie w trakcie wojny o sukcesję w Palatynacie. Od tego czasu zdewastowana i opuszczona warownia popadała w coraz to większą ruinę. Prace konserwatorskie oraz pełna odbudowa zamku w duchu romanizmu nastąpiła dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Dziś w pełni odrestaurowany zamek stanowi jeden z symboli miasta Cochem.

U jego podnóża znajduje się malownicze Stare Miasto w którym napotkać możemy kilka malowniczych średniowiecznych placów otoczonych pieczołowicie odrestaurowanymi kamienicami oraz rynek z barokowym ratuszem i fontanną św. Marcina (Martins-Brunnen). W mieście obejrzeć można także kościół św. Marcina (St. Martin Kirche), dawny klasztor kapucynów (Kaputzinerkloster), a także fragmenty średniowiecznych murów obronnych z zabytkowymi bramami miejskimi (Enderttor, Mäusetor i Balduinstor).

Cochem jest położone nad Mozelą, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, przy drodze nr 49, około 40 km na południowy-zachód od Koblencji.

Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1993 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.

  • Panorama miasta z mostu nad Mozelą

  • Zamek

  • Donżon

  • Widok na prawy brzg Mozeli

  • Rynek

  • Wieża bramy miejskiej

  • Rynek z fontanną

  • Sklep z winami Mozelskimi