W roku 1158 książę Bawarii Henryk Lew wybudował most na rzece Lech i niedługo po tym, dla jego ochrony, postanowił rozbudować osadę przy nim, nadając jej nazwę – Castrum Landespurch. W XIII wieku osada otrzymuje prawa miejskie. Prawdopodobnie to w tym czasie miastu nadano obecna nazwę – Landsberg nad rzeką Lech (niem. Landsberg am Lech). Miasto, które stało się ważnym punktem strategicznym w Górnej Bawarii, zostało zniszczone podczas wojny domowej toczonej pomiędzy Ludwikiem IV Bawarskim, a Fryderykiem III Pięknym, a następnie odbudowane przez Ludwika IV. W 1320 roku, Landsberg otrzymał zgodę na eksploatowanie złóż soli, co jeszcze bardziej podniosło rangę i poziom życia mieszkańców miasta. Od tego czasu, aż do końca XVII wieku, wydobycie soli – oprócz handlu drewnem i zbożem –  stanowiło główne źródło finansowania i rozwoju miasta. W latach 1415 i 1435 miasto zostało otoczone murami obronnymi.

W czasie wojny trzydziestoletniej, w mieście dokonano okrutnego mordu. Naczelny wódz szwedzkiej artylerii Lennart Torstenson, wraz z księciem sasko-weimarskim Bernardem, dokonał rzezi  około 500 mieszkańców. Na początku XVIII wieku, do miasta przybył bawarski architekt i sztukator – Dominikus Zimmermann. To jemu miasto zawdzięcza pięknie zdobioną fasadę Starego Ratusza, oraz budowę kościoła Św. Jana i klasztoru Jezuitów. W 1923 roku w tutejszym więzieniu, po nieudanym puczu monachijskim, osadzono Adolfa Hitlera i jego kompanów. 28 kwietnia 1945 roku miasto zostało zajęte przez wojska amerykańskie. Ani w latach wcześniejszych, ani też podczas wkroczenia amerykanów do miasta, nie zostało ono zniszczone. Dzięki temu zachowało się wiele zabytkowych budynków w obrębie dawnych murów obronnych. Najważniejsze z nich to:

– Barokowy ratusz wzniesiony w  XVII -wieku z bogato zdobioną fasadą zaprojektowaną przez Dominikusa Zimmermanna;

– Renesansowy kościół św. Jana (Johanniskirche) zaprojektowany przez Dominikusa Zimmermanna, który został wzniesiony w latach 1742-52, na fundamentach budowli z początku XVI wieku.

– Barokowy kościół Św. Krzyża (Heilig-Kreuz-Kirche),

–  Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Mariä Himmelfahrt) posiadający wspaniałe barokowe wnętrze.

– Brama miejska Bayertor pięknie zdobiona, w stylu późnogotyckim. Brama, przy której sprzedawano w dawnych czasach smalec, jest obecnie jedną z głównych atrakcji miasta. Przy pięknej pogodzie, z wysokości 36 metrów możemy podziwiać nie tylko piękne miasto, ale też malownicze Alpy.

–  Inne bramy miejskie, które warto zobaczyć w mieście to Färbertor i Bäckertor. Powstanie tej pierwszej, trzy kondygnacyjnej, datuje się na lata 1520-30. Ta druga została zbudowana nieco wcześniej, bo około 1435 roku i przez pewien czas zaadoptowana była na pomieszczenia mieszkalne.

– Wieża Schmalzturm, w cieniu której miejscowe gosposie sprzedawały smalec. Została wybudowana za czasów księcia Wolfganga Wilhelma Wittelsbacha (1578-1653).

– Wieża Jungfernsprung wzniesiona w XIV wieku. To tutaj w czasie wojny trzydziestoletniej, podczas oblężenia miasta schroniły się młode kobiety i dziewczynki, aby uniknąć śmierci z rąk szwedzkich żołnierzy, co niestety i tak je spotkało. W XIX wieku, znajdującą się nad brzegiem rzeki Lech wieżę podwyższono, a całkiem niedawno wybudowano na jej szczycie platformę widokową z której rozciąga się wspaniały widok.

– Wieża Hexenturm, czyli Wieża Czarownic. Jak sama nazwa wskazuje, przetrzymywano tutaj osoby podejrzane o uprawianie czarnej magii. Osoby kojarzone z siłami nieczystymi były tutaj więzione, torturowane i skazywane na śmierć.

– Wieża Mutterturm oprócz mieszczącego się tam Urzędu Stanu Cywilnego, w 1990 roku otwarto muzeum Herkomera. Możemy podziwiać tam około 100 przedmiotów dotyczących jego życia i twórczości. Znajdują się wśród nich obrazy, rzeźby i grafiki.

Landsberg am Lech jest położone 55 km na zachód od Monachium, przy autostradzie nr 96.

Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1992 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.

  • Rynek i wieża Schmalzturm

  • W głębi kościół Wniebowzięcia

  • Kamieniczki