Historia Lindau sięga I wieku n.e. kiedy to znajdowała się tu rzymska osada, po której zachowały się ślady w części miasta położonej na stałym lądzie. Jednak pierwsza pisemna historyczna wzmianka o mieście pochodzi dopiero z 882 roku i mówi o istnieniu żeńskiego klasztoru na wyspie Lindau. Obok klasztoru istniała wówczas niewielka osada rybacka. Dzięki korzystnemu położeniu na szlaku kupieckim osada rybacka szybko przekształciła się w dobrze prosperujące miasto. W XIII wieku ówczesny król niemiecki Rudolf I Habsburg podniósł Lindau do rangi wolnego miasta Rzeszy, podlegającego bezpośrednio koronie. O wielkości miasta w tym okresie może świadczyć fakt, że na początku XV wieku powstał imponujący budynek ratusza, a w jego głównej sali w 1496 roku zorganizowano sejm Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W okresie reformacji w 1528 roku miasto przyjmuje wyznanie protestanckie. Podczas wojny trzydziestoletniej Lindau broniło się skutecznie przed oblężeniem wojsk szwedzkich. Na początku XVIII wieku szalejący pożar strawił praktycznie większą cześć ówczesnej zabudowy miasta. Odbudowane zostało w modnym wówczas barokowym stylu. W 1802 roku Lindau straciło status wolnego miasta, dostało się na krótko pod panowanie austriackie, a w 1806 roku przeszło pod panowanie bawarskie. W roku 1853 roku wybudowano w mieście groblę kolejowa łączącą wyspę Lindau ze stałym lądem. Wtedy też rozpoczęto budować tu pierwsze pensjonaty i hotele, a miasto zaczęło być postrzegane jako kurort turystyczno-wypoczynkowy. Obecnie w sezonie letnim miasto tłumnie odwiedzane jest przez turystów i wczasowiczów.

Najstarsza zabytkowa cześć miasta znajduje się na malowniczej wyspie Lindau. Port powstał w drugiej połowie XIX wieku i zastąpił stary port, znajdujący się dawniej po północno-zachodniej stronie wyspy. Wejścia do portu od strony jeziora strzegą majestatyczny lew oraz latarnia morska, pochodzące z 1856 roku. Na nadbrzeżu stoi średniowieczna wieża Mangturm z XIII wieku. Konstrukcja ta nazywana jest dziś starą latarnią morską, ale powstała jako część oryginalnej fortyfikacji miejskiej.

Odwiedzając Stare Miasto warto zobaczyć zbudowany w 1442 roku późnogotycki budynek Starego Ratusza. Budynek wyróżnia się ciekawym kształtem i pokryty jest kolorowymi freskami, które powstały dopiero pod koniec XIX wieku i ich autorem był monachijski artysta Jozef Widmann.

Za najważniejszą ulicę miasta uważana jest szeroka i ograniczona jedynie do ruchu pieszego ulica Maksymiliana (Maximilianstraße). Ten popularny deptak na całej długości wypełniony jest knajpkami, sklepikami turystycznymi, ale przede wszystkim wyróżnia się wieloma ciekawymi fasadami dawnych domów patrycjuszy (bogatych mieszkańców, w tym kupców i rzemieślników) w renesansowym i gotyckim stylu. Co warte podkreślenia, ulica swój dzisiejszy kształt zawdzięcza XX-wiecznej przebudowie.

Obok znajduje się dawny rynek miejski (Marktplatz). Wokół niego wznosi się kilka ważnych miejskich budynków, a na środku stoi fontanna Neptuna. Po zachodniej stronie placu rzuca się w oczy barokowa fasada domu rodziny Cavazzen (Das Haus zum Cavazzen). Kolorowe freski powstały w latach 1729-30 podczas odbudowy rezydencji po wielkim pożarze. Dziś w środku mieści się muzeum miejskie (Stadtmuseum).

Po wschodniej stronie placu stoją dwa kościoły: kościół pw. Najświętszej Maryi Panny (Münster Unserer Lieben Frau) po prawej oraz kościół św. Stefana (Kirche St. Stephan) po lewej. Pierwszy z nich w środku zachwyca barokowymi stiukowymi zdobieniami i freskami. Dzisiejszy kształt świątyni to efekt przebudowy w latach 1748-52. Na północny zachód od Maximilianstraße stoi niepozorny Kościół św. Piotra (Peterskirche), który stał w tym miejscu prawdopodobnie już w VIII wieku. Świątynia nazywana była Kościołem Rybaków, ponieważ św. Piotr jest patronem właśnie tej grupy. Budynek kościoła od momentu postawienia był wielokrotnie przebudowywany. W środku panuje trochę mroczna atmosfera. Warto zajrzeć i zobaczyć fragmenty wczesnogotyckich fresków autorstwa Hansa Holbeina Starszego, które nazywane są „Pasją z Lindau”.

Tuż przy kościele stoi wieża Diebsturm z końca XIV wieku, która była częścią oryginalnej fortyfikacji i służyła m.in. jako więzienie.

Lindau znajduje się w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria,  położone na Jeziorem Bodeńskim na styku granic trzech państw – Austrii, Niemiec i Szwajcarii, około 45 km na północ od Liechtensteinu.

Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w lipcu 1994 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.

  • Wejście do portu

  • Latarnia morska

  • Z prawej wieża Mangturm

  • Wieża Mangturm

  • Ratusz

  • Ratusz

  • Ratusz

  • Kamieniczki na Maximilianstraße

  • Kamieniczki na Maximilianstraße

  • Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny

  • Dou rodziny Cavazzen