Pierwotny, drewniany dwór w Nietuszkowie powstał w XVIII wieku. W latach 60-tych XIX wieku Albrecht von Bethe na miejscu dworu pobudował murowany pałacyk w formie okazałej neorenesansowej wilii włoskiej oraz zabudowania gospodarcze, m.in. gorzelnię parową i oborę.

Rezydencja wzniesiona na planie nieregularnym tworzy harmonijną, choć niesymetryczną całość. Parterowy korpus główny łączy ze sobą wysoką pięciokondygnacyjną wieżę i piętrową, alkierzową dobudówkę. Pierwotnie wieżę, wzniesioną na rzucie kwadratu, wieńczył krenelaż. Całość otacza park krajobrazowy założony w 2 połowie XIX wieku przez ówczesnych właścicieli – von Ovenów. Powierzchnia parku wynosi 11 ha. Wewnątrz parku znajduje się aleja dębowa, która pierwotnie pełniła funkcje drogi. Pałacyk był kilkakrotnie rozbudowywany przez kolejnych właścicieli.

Po śmierci Albrechta 25 marca 1878 roku, rok później wdowa po nim – Maria von Bethe sprzedała majątek Hermannowi Kennemannowi, twórcy Hakaty. Kennemann oddał go w dzierżawę swemu zięciowi rotmistrzowi huzarów Maksymilianowi Jouanne – Santomischel. Po śmierci męża w 1904 roku dzierżawa przeszła na Jadwigę Jouanne – córkę Kennemenna. Dopiero po śmierci ojca Jadwiga stała się właścicielką Nietuszkowa. W listopadzie 1918 roku zapisała Nietuszkowo swej córce Annie Marii Jouanne, która w 1920 roku przyjęła obywatelstwo polskie i gospodarowała w majątku aż do przejęcia go w 1945 roku przez Państwowe Nieruchomości Ziemskie. Jeszcze przez dwa lata mieszkała we wsi, ale już poza pałacem, po czym wyjechała do Niemiec. Dobra nietuszkowskie weszły w skład Kombinatu Państwowych Gospodarstw Rolnych w Strzelcach. W latach 1945-96 w pałacu były biura i mieszkania pracownicze, mieściło się tam też kino a nawet kaplica rzymsko – katolicka. Od 1992 roku zespołem pałacowym administruje Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych.

Nietuszkowo jest położone 6,5 km na północny-zachód od Chodzieży, przy lokalnej drodze do Ujścia. Pałac znajduje się na nadnoteckiej skarpie.

Zdjęcia wykonano w maju 2011 roku.

  • Brama wjazdowa

  • Elewacja frontowa

  • Wieża

  • Elewacja frontowa z wieżą

  • Korpus główny

  • Prawe skrzydło

  • Elewacja tylna

  • Zabudowa gospodarcza