Flamsbana jest to zelektryfikowana linia kolejowa w Norwegii z Myrdal do Flam. Linia jest odnogą głównej linii kolejowej łączącej Oslo z Bergen i przebiega wzdłuż najdłuższego fiordu świata Sognefjord. Jest jedną z najbardziej stromych linii kolejowych na normalnym torze na świecie a nachylenie wynosi 55/1000 na 80% trasy. Linię obsługuje 5 lokomotyw i 12 wagonów. W sezonie zimowym częstotliwość ruchu wynosi 4 kursy dziennie a w letnim – 10 kursów dziennie. Trasa kolei została zatwierdzona przez Storting w roku 1916, a budowę rozpoczęto w roku 1923. Linię budowało na początku 120 osób, z czasem liczba ta zwiększyła się do 500. Tylko dwa z 20 tuneli na trasie zostały zbudowane przy użyciu maszyn a budowało go 220 osób. Najtrudniejszy do wybudowania był tunel Vatnahalsen, w którym linia wykonuje zwrot o 180 stopni. Ze względów bezpieczeństwa linia została tak zaprojektowana, by nie pokonywała rzeki przez mosty; rzekę skierowano czterema tunelami pod linią kolejową.

Otwarcie dla trakcji spalinowej nastąpiło 1 sierpnia 1940, głównie dla przewozów towarowych a zelektryfikowano ją 4 lata później jako jedną z pierwszych linii w Norwegii. Przy planowaniu linii przewidywano, że obsłuży ona 220 tys. pasażerów rocznie, a w istocie rocznie korzysta z niej ponad pół miliona pasażerów.

Trasa kolejki zatacza pętlę z Myrdal do leżącego 865 metrów niżej Flam, wtulonego w najdalszy zakątek Aurlandfjordu – odnogę Sognefjordu, najdłuższego norweskiego fiordu. Co roku ten emocjonujący odcinek linii kolejowej przyciąga ludzi ze wszystkich zakątków świata, czyniąc kolejkę jedną z największych i najbardziej spektakularnych atrakcji turystycznych Norwegii. Podróż tą kolejką stwarza doskonałą okazję do oglądania najbardziej dziewiczych i wspaniałych krajobrazów Norwegii. Na dwudziestokilometrowej trasie można podziwiać rzeki głęboko wcięte w wąwozy, wodospady spadające kaskadami po stromych zboczach ośnieżonych gór oraz górskie farmy wczepione w niemal pionowe stoki.

Mniej więcej w połowie trasy następuje kilkunastominutowy przystanek na zdjęcia przy wodospadzie Kjosfossen. U podnóża gór można podziwiać naturalne piękno Doliny Flam i majestatyczny Aurlandfjord. Podróż z Myrdal do Flam trwa około godziny.  

Zdjęcia wykonano w lipcu 2015 roku.

  • Wyjazd z Myrdal

  • Postój przy wodospadzie Kjosfossen

  • Wodospad Kjosfossen

  • Wodospad Kjosfossen

  • Wodospad Kjosfossen

  • Stacja Flam

  • Flam

  • Flam