Eklektyczny pałac w Piechcinie został zbudowany w 3 ćwierci XIX wieku dla zamożnej rodziny Korytowskich z pobliskiego Krotoszyna, którzy mieszkali tu do 1932 roku.

Jest to piętrowa, podpiwniczona budowla wzniesiona na planie prostokąta, nakryta czterospadowym dachem. Z prawej strony do murowanej z cegły rezydencji przylega parterowa przybudówka, zwieńczona attyką. W osi elewacji frontowej usytuowano niewielki ryzalit wejściowy, zwieńczony łukowym naczółkiem. Główne wejście poprzedzono otwartym gankiem ze schodami, zwieńczonym tarasem. W elewacji ogrodowej znajduje się otwarty taras z dwubiegowymi schodami prowadzącymi do ogrodu. Wszystkie elewacje założenia są boniowane. Za rezydencją znajduje się park o powierzchni 2,4 ha, a przed zabudowania gospodarcze z rządcówką i gorzelnią. Całość była ogrodzona.

Ostatni, przedwojenny właściciel majątku, Józef Korytowski, został rozstrzelany przez Niemców 21 października 1939 roku. Po II wojnie światowej budynek został zaadaptowany na pomieszczenia biurowe przez miejscowy PGR. Po upadłości PGR-u w pałacu zostały utworzone lokale mieszkalne. Pałac był remontowany w 1975 i 1995 roku. Obecnie w rezydencji znajdują się biura gospodarstwa rolnego. 

Piechcin jest położony 4 km na północny-zachód od Pakości, przy drodze nr 251 do Żnina. Pałac znajduje się w centrum wsi, na niewielkim wzniesieniu.

Zdjęcia wykonano w maju 2013 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Ganek wejściowy

  • Elewacja tylna

  • Taras przy tylnej elewacji