Dwór w Piorunowie został wzniesiony w 1925 roku przez Lucjana Niemyskiego.

Budowla składała się z dwóch skrzydeł zbudowanych na planie litery T, nakrytych dwuspadowymi dachami. Lewe skrzydło jest parterowe, a prawe, poprzeczne – piętrowe. Wokół rezydencji założono park krajobrazowy ze stawami. Od bramy wjazdowej do dworu prowadził kolisty podjazd.

W latach 2004-05 prywatny inwestor wyremontował i rozbudował dwór na potrzeby hotelowe. Dobudowano m. in. portyk wsparty na czterech kolumnach, przez co budowla zyskała „pałacowy” wygląd i zwana jest teraz „Pałac Piorunów”. Z lewej strony budowli usytuowano SPA z krytym basenem i saunami.

Z miejscowością związana jest Maria Dąbrowska, która często gościła na terenie majątku. Stanisław Stempowski, pisarz, oraz wielki mistrz loży masońskiej, a prywatnie towarzysz życia pisarki był przyjacielem Leona Niemyskiego. W Piorunowie zostało napisanych 7 rozdziałów powieści Noce i dnie”. W czasie II wojny światowej Niemyskich wypędzono z majątku i zamieszkali razem z pisarką w Dąbrowie Leśnej. Po roku 1945 utworzono tutaj PGR, a w połowie lat 70-tych ośrodek kolonijny Komendy Wojewódzkiej MO w Sieradzu. W 1994 roku dwór nabyła osoba prywatna, a następnie bank, który potem sprzedał go ponownie osobie prywatnej, która po remoncie otwarła tu hotel.

Piorunów jest położony 10 km na zachód od Lutomierska. Jadąc z Lutomierska drogą nr 710 w kierunku Szadka za miejscowością Kwiatkowice (są znaki) należy skręcić w prawo i po około 3 km dotrzemy do Piorunowa. Dwór znajduje się na początku wsi, po prawej stronie drogi.

Zdjęcia wykonano w marcu 2010 roku.

  • Widok przez bramę wjazdową

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Zwieńczenie portyku

  • Elewacja tylna

  • Elewacja boczna

  • Elewacja frontowa i boczna