Pierwotnie barokowy pałac w Podgórkach został najprawdopodobniej wybudowany w 1728 roku z inicjatywy ówczesnego właściciela wsi, Carla Gottlieba von Zedlitz-Neukirch. W 1871 roku właścicielem pałacu został hrabia Ferdynand von Harrach, który niemal natychmiast przystąpił do przebudowy pałacu w stylu klasycystycznym. Wymieniono wówczas dach mansardowy na płaski z belwederem, a w późniejszych latach powstała boczna oficyna z galerią nazywaną atelier. W takim stanie rezydencja dotrwała do dziś.

Założenie składa się z trójkondygnacyjnego, podpiwniczonego korpusu głównego, wzniesionego na planie prostokąta. W osi piętnastoosiowej fasady umieszczono pięcioosiowy ryzalit wejściowy. Do wejścia prowadzi podjazd. Z lewej strony korpusu stoi wspomniana wyżej piętrowa oficyna z galerią, nakryta dachem mansardowym. Całość jest otoczona parkiem krajobrazowym.

W 1915 roku majątek odziedziczyła córka hrabiego von Harrach, hrabina  Elizabeth Vitzthum von Echstadt, a w 1939 roku przejął go jej syn, hrabia Wolfgang von Vitzthum. Ten już w dwa lata później zginął na froncie, a wdowa po nim, Ursula, pod koniec II wojny światowej (w 1944 lub 1945 r.) wyszła ponownie za mąż za hrabiego von Gersdorff. Hrabia nie zdążył już przejąć majątku, jako że nadszedł koniec wojny. Po II wojnie światowej pałac przeszedł na własność państwa. Początkowo mieścił się w nim dom dziecka później szkoła rolnicza. 2 października 1961 roku w obiekcie wybuchł pożar. Odbudowa pałacu trwała pięć lat. W wyremontowanych pałacowych murach powstał ośrodek kolonijno-wczasowy łódzkich zakładów włókienniczych. W latach 90-tych zespół pałacowy został sprzedany i do dzisiejszego dnia pozostaje własnością prywatną. Obecnie pałac stoi pusty i choć zabezpieczony niszczeje, natomiast oficyna jest wyremontowana i prawdopodobnie zamieszkana. Całość jest otoczona wysokim płotem, także dostęp do zabytku jest mocno utrudniony.   

Podgórki są położone 11 km na północny-wschód od Jeleniej Góry, 1,5 km na południe od drogi nr 365 do Starej Kraśnicy. Pałac znajduje się tuż przy drodze.

Zdjęcia wykonano w lutym 2012 roku.

  • Pałac i oficyna

  • Widok zza płotu

  • Elewacja frontowa i boczna

  • Elewacja tylna

  • Tylny ryzalit

  • Kartusz herbowy