Pałac o charakterze okazałej wilii zbudowany został w 1895 roku. Jego powstanie nie wiąże się z dziejami arystokratycznych rodów, lecz z realizacją naukowych celów jakie stawiała przed sobą gospodarka II Rzeszy. Okoliczne tereny obfitowały w torfowiska, zbiorniki wodne i podmokłe przestrzenie, stąd w pałacu działała naukowa stacja badawcza zajmująca się uprawami rolnymi prowadzonymi w bagnach wysokich.

Jest to piętrowa budowla zbudowana na planie kwadratu, nakryta wielospadowym dachem. W każdej elewacji usytuowano centralnie trzykondygnacyjny, płytki ryzalit wyrastający poza kalenicę dachu. Od frontu (elewacja zachodnia) dostawiono ozdobną drewnianą werandę, na kamiennej podmurówce, wyróżniającą się rzeźbieniami i oknami o kotarowych łukach. Założenie jest otoczone niewielkim parkiem.

II wojnę światową pałac przetrwał w nienaruszonym stanie, w okresie PRL funkcjonował w nim PGR, zaś w latach 70-tych zlokalizowano w nim placówkę badawczą. Obecnie obiekt znajduje się w prywatnych rękach i działa w nim elegancki historyczny pensjonat. Został on odnowiony, wnętrza wyposażone są w historyczne stylizowane elementy wyposażenia i meble. Z przełomu XIX i XX wieku zachowały się również ozdobne elementy stolarki i układ wnętrz.

Poraj jest położony 2 km na południowy-zachód od Wicka, po południowej stronie drogi nr 213 do Słupska. Pałac zlokalizowany jest na obrzeżach ziemi słowińskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Łeby.

Zdjęcia wykonano w czerwcu 2013 roku.

  • Elewacja zachodnia

  • Elewacja północna

  • Elewacja południowa

  • Elewacja wschodnia

  • Elewacja wschodnia i północna