Pomnik Odkrywców (port. Padrao dos Descobrimentos), to monumentalny pomnik, znajdujący się w lizbońskiej dzielnicy Belém, nieopodal Torre de Belem i Klasztoru Hieronimitów, u ujścia Tagu do oceanu. Pierwotna prowizoryczna konstrukcja została zbudowana w 1940 roku na portugalską wystawę światową.

Obecna konstrukcja została odsłonięta w 1960 roku, dokładnie w pięćsetną rocznicę śmierci księcia Henryka Żeglarza. Sam pomnik zbudowany z betonu, ma kształt karaweli i liczy sobie 52 metry wysokości. Przedstawia on ważne postacie z okresu wielkich odkryć geograficznych, zarówno żeglarzy jak i naukowców i misjonarzy. Są to m.in. Henryk Żeglarz, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, Diogo Cao, Nuno Goncalves, Luís de Camoes, Bartolomeu Dias, Afonso de Albuquerque.

Na samym szczycie pomnika jest mały taras widokowy, z którego widać dzielnicę Belem. Przed pomnikiem położona jest marmurowa mozaika o średnicy 50 m, przedstawiająca mapę i trasy podróży portugalskich odkrywców. Mozaika ta została podarowana w 1960 roku przez rząd RPA.

Zdjęcia wykonano w październiku 2011 roku.

  • Pomnik i marina

  • Most nad ujściem Tagu