Pierwotny, letni dworek w Próchnowie zbudowała Antonina Skórzewska w 1789 roku, na miejscu starego, podupadłego założenia. W latach 1824-48 Heliodor hrabia Skórzewski dokonał kilkakrotnie przebudowy letniej rezydencji na siedzibę rodową. Następna przebudowa pałacu w stylu klasycystycznym nastąpiła w latach 1867-71.

Z tego okresu do dzisiaj zachował się podstawowy obrys budynku oraz fronton główny z herbami rodzin Skórzewskich i Potulickich. Obok znajdują się zabudowania folwarczne z końca XIX wieku, zgrupowane wokół 2 podwórzy, z 2 oficynami i okazałą gorzelnią z kamieni polnych. Pałac otoczony był wspaniałym parkiem o powierzchni 12 ha, założonym w pierwszej połowie XIX wieku z ciekawymi okazami drzewostanu i trzema stawami.

W 1878 roku w rezydencji urodził się Kazimierz Romuald Graff, syn Stanisława – dzierżawcy majątku. Graff był światowej sławy astrofizykiem, profesorem uniwersytetów w Berlinie, Hamburgu, Poznaniu i w Wiedniu. Uważany jest za ojca współczesnej astrofizyki. W latach 1919-20 pałac był kolejno siedzibą dowództwa batalionów z 4, 9 oraz 7 pułku strzelców wlkp. ochraniających ówczesną linię demarkacyjną wytyczoną rozejmem w Trewirze 16 lutego 1919 roku. Linia ta przebiegała w połowie drogi pomiędzy Margoninem a Ofelią. W okresie II Rzeczpospolitej dokonano kilku niewielkich remontów a w 1934 roku zmieniono dach i elewację lewego skrzydła pałacu. Taki wygląd pałacu zachował z niewielkimi zmianami do końca XX wieku. Po II wojnie światowej w pałacu umieszczono przedszkole, bibliotekę publiczną, a pozostałe pomieszczenia zamieniono na kuchnię, stołówkę i mieszkania dla pracowników PGR. W latach dziewięćdziesiątych właścicielem pałacu stał się Ochotniczy Hufiec Pracy. W 2004 roku ukończono rozbudowę prawego skrzydła i modernizację pomieszczeń pałacowych. Obecnie pałac jest bezstylową budowlą, uzupełnioną o nie zharmonizowane z resztą dobudówki. W sezonie wakacyjnym obiekt staje się hotelem o niezłym standardzie i dobrej kuchni. Od jesieni 2006 roku w pałacu mieści się także filia Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Margoninie.

Próchnowo jest położone 15 km na północ od Wągrowca, przy drodze nr 190 do Margonina.

Zdjęcia wykonano w maju 2011 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Ryzalit fasady

  • Kartusz herbowy w szczycie ryzalitu

  • Lewe skrzydło

  • Elewacja tylna