Zespół dworsko–parkowy w Radostowie pochodzący z końca XVIII i połowy XIX wieku, składa się z części gospodarczej, w której centralny plac otacza zabudowa folwarczna oraz części reprezentacyjnej z dworem i parkiem.

Neoklasycystyczny budynek dworu jest dwukondygnacyjny, podpiwniczony o formie dwóch prostokątów ustawionych do siebie pod kątem prostym, na planie litery L, przykrytych dwuspadowymi, przenikającymi się dachami, pokrytymi dachówką ceramiczną. W części wejściowej znajdują dwuskrzydłowe drzwi ujęte pilastrami z naświetleniem o koncentrycznym układzie szprosów i owalnymi oszklonymi otworami. W dachu znajduje się drewniana wystawka o trójkątnym szczycie  oraz trzy doświetlające poddasze lukarny w kształcie powieki. Z bogatego niegdyś wystroju wnętrz do dzisiaj zachowały się dekoracyjne sztukaterie w dawnym salonie i sieni. Po północnej stronie dworu na obecnym terenie parku stoi ceglany budynek kuźni z otwartym podcieniem wspartym na drewnianych słupach, przykryty dwuspadowym daszkiem pokrytym dachówką. W części folwarcznej znajdują się obok innych obiektów gospodarczych: spichlerz zbudowany w 1737 roku i gorzelnia pochodząca z 1899 roku. Główny podjazd reprezentacyjny z drogi od południa zakończony jest okrągłym gazonem przed frontem dworu. Od południa, wschodu i północy dwór jest otoczony parkiem krajobrazowym.

Niestety nie znalazłem nigdzie informacji o historii założenia, ani o jego właścicielach. Po wojnie we dworze mieściła się siedziba PGR-u. Obecnie dwór, pełniący funkcje mieszkaniowe, znajduje się w prywatnych rękach. W zespole dworsko – parkowym funkcjonuje Gospodarstwo Agroturystyczne „Pod Platanem”.   

Radostowo jest położone 12 km na południe od Tczewa, przy drodze nr 230 do Pelplina.

Zdjęcia wykonano w czerwcu 2012 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa i skrzydło

  • Główne wejście

  • Elewacja tylna