„Aurora” to słynny rosyjski krążownik, który stał się jednym z symboli rewolucji październikowej 1917 r. Dziś okręt – muzeum „Aurora” stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Petersburga, którą od poł. lat 50 – tych odwiedziło blisko 30 mln ludzi. Krążownik „Aurora” zacumowany jest przy wschodnim brzegu Wyspy Piotrogradzkiej, przy Nabrzeżu Petrogradskaya.

Historia okrętu sięga 1896 r., gdy położona została stępka – główny element konstrukcyjny „Aurory”. Budowa krążownika została ukończona kilka lat później i w 1903 r. został on wcielony do służby. „Aurora” była krążownikiem pancernopokładowym, typu Diana – jednym z trzech okrętów tego typu (obok „Diany” i „Pałałady”) wybudowanych z Petersburgu z pocz. XX w. Do działań bojowych po raz pierwszy skierowano „Aurorę” w 1904 r., wraz z wybuchem wojny rosyjsko – japońskiej (1904 – 1905). W dniach 27 i 28 maja 1905 r. „Aurora” wzięła udział w bitwie morskiej pod Cuszimą, która zakończyła się dla Rosjan upokarzającą klęską. Mimo poważnych uszkodzeń, „Aurorze” udało się po bitwie dotrzeć do amerykańskiej bazy w Manili, dzisiejszej stolicy Filipin, gdzie też została internowana przez Amerykanów. W czasie I wojny światowej „Aurora” nie brała udziału w większych potyczkach morskich, a w 1916 r. została skierowana na gruntowny remont do stoczni w Petersburgu.

I to właśnie tam na dobre rozpoczęła się historia okrętu. W owym czasie w Petersburgu prowadzona była na szeroką skalę agitacja komunistyczna. Marynarze z „Aurory” również jej ulegli, o czym świadczy fakt, że wielu z nich wzięło później udział w rewolucji lutowej 1917 r. Z kolei 25 października 1917 r., w dzień, w którym zaczęła się rewolucja październikowa, z okrętu został wystrzelony w kierunku Pałacu Zimowego ślepy pocisk. Ten z pozoru nic nie znaczący incydent urósł w następnych latach do symbolu rewolucji październikowej. Wystrzelenie pocisku przez marynarzy „Aurory” zaczęło być przedstawiane w propagandzie bolszewickiej jako znak do ataku na Pałac Zimowy. Wartości bojowej „Aurory” nie sprawdzono już podczas II wojny światowej, jedynie w czasie Blokady Leningradu zdjęto z niej działa, a te posłużyły do obrony przed Niemcami na lądzie. Zaraz po wojnie „Aurora”, jako jeden z symboli upadku caratu, została przekształcona w okręt – muzeum. W latach 80 – tych krążownik poddany został gruntownej renowacji, tak, że dziś wygląda on niemal identycznie jak w czasie rewolucji październikowej.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2014 roku.

  • Widok od nabrzeża

  • Widok od nabrzeża

  • Kotwice okrętu

  • Historyczne działo

  • Flaga Rosyjskiej Floty