Neogotycki pałac w Rozbitku został zbudowany w latach 1856-58 dla Georga von Reiche.

Piętrową, podpiwniczoną, murowaną z cegły i otynkowaną budowlę wzniesiono na planie prostokąta i nakryto dwuspadowym dachem. W osi fasady frontowej umieszczono neogotycki, zamknięty łukiem Tudorów portal, wykonany z profilowanej cegły, zwieńczony balkonem, nad którym w partii dachu znajduje się wystawka ozdobiona szczytem schodkowym z wieżyczkami po bokach. Portal jest oflankowany dwoma kwadratowymi, czterokondygnacyjnymi wieżami w narożach o bardzo wysokich, szpiczastych hełmach, ze sterczynami w narożnikach.  W elewacji północnej umieszczono drugie wejście do budynku, zamknięte łukiem Tudora, w ozdobnym obramieniu, prowadzące do bocznego hallu z główną klatką schodową. Od strony wschodniej znajduje się obszerny taras poprzedzony dwubiegowymi schodami. Detale dekoracji architektonicznej: fryzy, gzymsy, obramienia drzwi wykonane w starannie modelowanej cegle. We wnętrzu znajduje się okazała sień i klatka schodowa oraz wielki salon od ogrodu i jadalnia. Parter spełniał funkcje reprezentacyjne, na piętrze znajdowały się pokoje mieszkalne i gościnne, poddasze było mieszkaniem dla służby. Przy pałacu znajduje się park krajobrazowy  o powierzchni 22,1 ha pochodzący z połowy XIX wieku, ze stawami i strumieniem. W południowo-wschodniej części parku znajduje się neogotycki grobowiec rodziny von Reiche. Do stojącego w parku pałacu prowadzi czterorzędowa aleja platanów. Na zachód od parku, rozciąga się rozległe założenie folwarczne.

Majątek do II wojny światowej stanowił własność niemieckiej rodziny von Reiche. Po 1945 roku pałac został zamieniony na mieszkania, co doprowadziło do jego dewastacji. Od 1983 roku był remontowany. Po latach podupadania i dewastacji obiekt został przejęty w 2004 roku przez Jana A. P. Kaczmarka, zdobywcy Oscara za muzykę do amerykańsko-brytyjskiego filmu Marzyciel. Kompozytor wraz Sundance Institute Roberta Redforda tworzy tutaj ośrodek spotkań i pracy twórczej artystów, który otrzymał nazwę Instytut Rozbitek. Pałac znajduje się obecnie w remoncie i nie można go zwiedzać. 

Rozbitek jest położony 14 km na północny-zachód od Pniew, przy drodze nr 24 do Międzychodu. Pałac znajduje się po południowej stronie drogi.

Zdjęcie wykonano w maju 2013 roku.

  • Widok od bramy gospodarczej