Zamek Poenari, znany także jako Cytadela Poenari (rum. Cetatea Poenari) został założony mniej więcej na początku XIII wieku przez pierwszych władców Wołoszczyzny. Około XIV wieku stał się główną twierdzą władców z dynastii Basarab.

W XV wieku potencjał zamku dostrzegł Wład Palownik, który odbudował i wzmocnił mury twierdzy, tworząc z niej jedną ze swoich głównych fortec. Wład posłużył za pierwowzór literackiej postaci Drakuli, co sprawia, że jego zamek stał się atrakcją dla turystów. Chociaż zamek był użytkowany jeszcze w wiele lat po śmierci Włada w 1476 roku, został opuszczony w pierwszej połowie XVI wieku i zrujnowany w wieku XVII.

Z powodu swojego rozmiaru i położenia zamek był bardzo trudny do zdobycia czy zniszczenia. Jednak w 1888 roku obsunięcie się ziemi zrujnowało część zamku, która zsunęła się do rzeki. Pomimo to zamek został szybko naprawiony, a mury i wieże stoją do dziś. Obecnie do zamku prowadzi 1440 schodów.

Ruiny zamku znajdują się na wzgórzu nad doliną uformowaną przez rzekę Ardżesz, blisko Gór Fogaraskich. Jest usytuowany na szczycie wzgórza, po lewej stronie Szosy Transfogaraskiej, pnącej się do góry.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2016 roku.

  • Widok z Szosy Transfogaraskiej

  • Widok z Szosy Transfogaraskiej

  • Widok z Szosy Transfogaraskiej