Pałac w stylu klasycystycznym w Skoczowie został zbudowany w 1836 roku z fundacji ówczesnego właściciela majątku, kupca i konsula duńskiego Friedricha Schroedera.

Rezydencję wzniesiono na rzucie prostokąta, z dwiema loggiami przy elewacji ogrodowej. Zabudowania tworzą (wraz z korpusem i dwiema wieżami, z których do dzisiaj zachowała się tylko wschodnia ) kształt litery „C”. Murowana, dwukondygnacyjna budowla jest całkowicie podpiwniczona. Ściany pałacu są murowane z cegły a stropy są drewniane. Korpus główny pałacu nakryty został dachem czterospadowym. Loggie przykryte są osobnymi dachami trzyspadowymi a zachowana wieża – namiotowym. Fasada pałacu jest symetryczna, dziesięcioosiowa. W tympanonie fasady znajduje się płaskorzeźba z otoczonym wicią roślinną herbem rodziny von Blankenburg (głowa kozła). Wnętrze pałacu zbudowano w układzie częściowo dwu, a częściowo dwu i półtraktowym. W przednim trakcie na osi usytuowany jest hall, natomiast w części zachodniej całą szerokość budynku zajmuje dawna sala balowa. W 1908 roku pałac został przebudowany i podwyższony o jedną kondygnację. Całość jest otoczona parkiem krajobrazowym, założonym około 1840 roku. W parku znajduje się staw i źródełko z przewieszonym mostkiem.

Od II połowy XIX wieku do II wojny światowej majątek należał do rodu von Blankenburg. Po wojnie w budowli mieściły się biura miejscowego PGR-u, a obecnie należy do prywatnego przedsiębiorstwa rolnego, które również ma tu swoje biura. Pałac jest trochę zaniedbany i przydał by mu się remont elewacji.

Skoczów jest położony 10 km na północ od Karlina, po prawej stronie drogi nr 163 do Kołobrzegu. W prawo należy skręcić w miejscowości Wrzosowo. Pałac znajduje się w centrum wsi.

Zdjęcia wykonano w czerwcu 2010 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Kartusz herbowy w tympanonie

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja tylna

  • Loggia

  • Zachowana wieża i loggia