Klasycystyczny pałac w Słomowie został wzniesiony w latach 1904-06 z fundacji Jana Turno, według projektu wielkopolskiego architekta Stanisława Boreckiego. Pierwowzorem budowli był pałacyk Petit Trianon w Wersalu.

Dwukondygnacyjna, podpiwniczona rezydencja, orientowana fasadą główną na wschód, o bryle regularnej zbudowana została na planie kwadratu i nakryto ją czterospadowym dachem. Elewacje pałacu, rozczłonkowane pilastrami w wielkim porządku, zwieńczono balustradową attyką. W fasadzie frontowej usytuowano płaski, czterokolumnowy portyk, ze żłobionymi kolumnami wtopionymi w ścianę. W fasadzie ogrodowej, bardziej reprezentacyjnej, również znajduje się czterokolumnowy portyk o korynckich, pokrytych żłobieniami, kolumnach. Wewnątrz obszerna sień od frontu oddzielona jest od pokoju ogrodowego dwoma małymi pomieszczeniami. W południowej części mieszczą się trzy obszerne pokoje o charakterze reprezentacyjnym, natomiast w północnej, sześć pomieszczeń mieszkalnych. Z wyposażenia pałacowego na uwagę zasługują: balustrada schodowa pięknie zdobiona motywem winorośli, drzwi do pomieszczeń, częściowo wzbogacone rozetkami i wzorem roślinnym, bogato ornamentowane klamki. Od strony ogrodu znajdują się okazałe wazony na wysokich postumentach. Na północ od budowli stoi murowana oficyna z galeryjką na piętrze, tuż za nią znajduje się następna oficyna o konstrukcji ryglowej. Całość jest otoczona z trzech stron rozległym parkiem krajobrazowym. Wjazd na teren założenia otwiera okazała brama.

Od końca XX wieku pałac użytkowany jest jako wielorodzinny budynek mieszkalny. Obecnie jest on własnością Agencji Nieruchomości Rolnych, która wydzierżawiła go prywatnemu inwestorowi.

Przy pałacu wzniesiono w latach 1904-06 kościół jako kaplicę pałacową z fundacji hrabiego Jana Turno. Zaprojektowany został tak jak cały zespół pałacowo-parkowy, w którego skład wchodzi, przez architekta S. Boreckiego. Usytuowany na wzniesieniu orientowany kościół jest murowany i znajduje się w odległości 150 m od pałacu. Wzniesiony został na planie krzyża łacińskiego, z gankiem od frontu w formie portyku z kolumnami i arkadową niszą od wschodu i nakryto go dwuspadowym dachem, pokrytym blachą. Ściany szczytowe budynku zwieńczone są trójkątnymi tympanonami ozdobionymi pośrodku krzyżem i rzeźbami naszczytnikowymi (akroteriony). W ścianę frontową wmontowana jest wykonana z jasnego piaskowca tablica fundacyjna. Ozdobą świątyni są drzwi dębowe, dwuskrzydłowe, ozdobione sześciopolowymi dekoracjami z brązu lanego, przedstawiającymi muzykujące i tańczące anioły. Portal odkuty z serpentynu, zdobiony żeliwną, arabeskową dekoracją. Od wewnątrz drzwi posiadają dodatkowe kraty. Przy świątyni stoi drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej przykryta czterospadowym dachem, oszkalowana, z półkolistymi prześwitami w górnej części, wzniesiona w I połowie XIX wieku. Wewnątrz znajdują się dwa dzwony, z XVI i XVIII wieku. Dzwonnica znajduje się na cmentarzu przykościelnym otoczonym pochodzącym z końca XIX wieku murowanym ogrodzeniem składającym się z ceglanej tynkowanej ściany i ozdobnej bramy.

Słomowo jest położone 8 km na południowy-zachód od Rogoźna, przy lokalnej drodze do Obornik. Zespół pałacowo-parkowy usytuowany jest w centralnej części wsi.

Zdjęcia wykonano w maju 2015 roku.

  • Brama wjazdowa

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Attyka

  • Elewacja ogrodowa

  • Attyka ogrodowa

  • Elewacja boczna

  • Oficyna

  • Oficyna

  • Ozdobny wazon

  • Kościół