Podćetrtek został założony we wczesnym średniowieczu. Nazwa miasta pochodzi od słoweńskiego „czwartku”, w który to dzień odbywał się tu targ i rozprawy sądowe. Obecnie jest to małe i senne miasteczko przypominające raczej wieś, a o jego przeszłości świadczy potężny zamek zbudowany w XII wieku przez biskupów Krśka. W XV wieku zamek został zniszczony w czasie wojen z Węgrami. Obecny zamek wzniesiono w połowie XVI wieku, lecz w 1974 roku został uszkodzony podczas trzęsienia ziemi, które nawiedziło te okolice. Poniżej zamku znajduje się kościół św. Laurentego z barokowymi freskami.

Większość gości przyjeżdża tu jednak głównie po to, aby odpocząć w położonym na północ od centrum uzdrowisku cieplicowym Atomskie Toplice. W uzdrowisku znajduje się osiem basenów krytych i otwartych z wodą o temperaturze 30-36*C. Woda owa zawierająca sporo magnezu i wapnia jest zalecana rekonwalescentom po operacjach chirurgicznych i reumatykom. Wokół basenów znajduje się kilka kompleksów hotelowych, z których prowadzą podziemne przejścia do basenów. Poza basenami w ośrodku znajdują się liczne sauny, łaźnie fińskie i parowe, solarium oraz liczne urządzenia sportowe.  

Podćetrtek jest położony nad Sotlą, która jest rzeką graniczna z Chorwacją w prowincji Śtajerska, około 50 km na południe od Mariboru, przy lokalnej drodze nr 219. 

Zdjęcia wykonano w maju 2008 roku

  • W głębi zamek

  • Za drogą już Chorwacja

  • Kompleks hotelowy

  • Baseny