Drewniany kościół pw. św. Anny nad rzeką Wkrą został zbudowany w 1756 roku. Jest to budowla konstrukcji zrębowej, oszalowana pionowo, nakryta dwuspadowym blaszanym dachem z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę, zwieńczoną hełmem z latarenką. . Węższe od nawy prezbiterium, z boczną kaplicą zamknięto trójbocznie. Do nawy, po bokach dostawiono dwie kruchty. Trójnawowe wnętrze nakryto płaskim stropem belkowym jest ozdobione polichromią. Uwagę przykuwa bogato złocony barokowy ołtarz główny z początku XVIII wieku oraz dwa boczne, późniejsze, utrzymane w strzelistym, neogotyckim stylu. Chór muzyczny z prospektem organowym wsparto na słupach. Do boku dostawiono barokową ambonę.

W latach 2010-13 kościół oraz stojąca nieopodal dzwonnica z XIX wieku, zostały starannie i szczegółowo odremontowane. Odnowę kościoła przeprowadzono z zachowaniem wszelkich zaleceń konserwatorskich. Obecnie kościół pełni przede wszystkim funkcję kaplicy przedpogrzebowej. Ale wiele osób wybiera również tę malowniczo położoną świątynię na miejsce ceremonii ślubu.

Strzegowo jest położone 25 km na południe od Mławy, przy drodze nr 7 do Płońska. Kościół znajduje się na południowym brzegu Wkry, w południowo-zachodniej części miejscowości, przy ul. Kościelnej.

Zdjęcia wykonano w marcu 2019 roku.

  • Elewacja frontowa

  • W głębi dzwonnica

  • Prezbiterium