Klasycystyczny pałac w Strzelinie został wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku z inicjatywy rodziny Machów.

Jest to budynek murowany posadowiony na kamiennej podmurówce, założony na planie prostokąta, nakryty naczółkowym dachem z ceramiczną dachówką. Podpiwniczona, jednokondygnacyjna rezydencja z użytkowym poddaszem została ozdobiona ryzalitami środkowymi od północy i południa oraz ryzalitem bocznym od wschodu. Ryzality środkowe są jednokondygnacyjne, zwieńczone tarasami, a ryzalit boczny jest dwukondygnacyjny, nakryty dachem naczółkowym. W ryzalicie bocznym znajduje się klatka schodowa prowadząca na poddasze. Elewacje zewnętrzne są otynkowane. Główne wejście w elewacji frontowej zostało ujęte pseudodoryckimi kolumnami na wysokich cokołach i zwieńczone trójkątnym frontonem. W narożnikach ryzalitu usytuowano pseudodoryckie kolumny. Nad tarasem elewacji frontowej znajduje się wystawka zwieńczona trójkątnym szczytem z oculusem. Układ wnętrz dwutraktowy, na osi środkowej znajduje się  sień i hall. Z zabytkowego wyposażenia zachował się hall, ozdobny piec kaflowy z otwartym paleniskiem, w sieni boazeria, a w sali konferencyjnej, bibliotece i dwóch pomieszczeniach skromna dekoracja stiukowa. Na południe od pałacu rozciąga się park krajobrazowy. W otoczeniu pałacu, wokół zaniedbanego dziedzińca,  znajdują się zabudowania folwarczne oraz spichlerz z I połowy XIX wieku.

Od 1853 do 1945 roku dobra były własnością rodziny Machów. Ostatnim, przedwojennym właścicielem majątku był Rudolf Mach. Obecnie w zadbanym budynku mieści się oddział Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.

Strzelino jest położone 5,5 km na północny-zachód od Słupska, przy lokalnej drodze do Wielichowa (2,5 km na zachód od drogi nr 21 do Ustki).

Zdjęcia wykonano w marcu 2011 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Fasada

  • Schody do wejscia

  • Elewacja tylna

  • Zabudowania gospodarcze