Początki Ronneby sięgają przełomu XIII i XIV wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada rybacka. Prawa miejskie miejscowość po raz pierwszy otrzymała w 1387 roku. Jej korzystne położenie przy trasie ważnych szlaków handlowych spowodowało, że bardzo szybo rozrosła się w znaczący port. W okresie średniowiecza Ronneby znajdowało się pod panowaniem Danii. Wtedy też miasto stanowiło ważny ośrodek handlowy oraz jeden z największych portów w tej części Morza Bałtyckiego. W 1564 roku w czasie pierwszej wojny północnej w Ronneby doszło do masakry. Szwedzcy najeźdźcy pod wodzą króla Eryka XIV Wazy bestialsko zamordowali wówczas blisko 3 tysiące mieszkańców miasta, którzy schronili się w kościele. Do dziś na jednych z drzwi kościoła widać ślady po uderzeniach toporów napastników. W 1705 roku w Ronneby odkryto źródła wody mineralnej o dużej zawartości żelaza. Ośrodek szybko stał jednym z najchętniej i najliczniej odwiedzanych uzdrowisk w całej Szwecji. O dawnej świetności Ronneby przypomina niewielkie ale niezwykle malownicze stare miasto z licznymi zabytkowym domami w których obecnie mieszą się pracownie rzemieślników i galerie artystyczne.

W jego centrum na niewielkim wzgórzu wznosi się okazały gotycki kościół Krzyża Świętego (Helga Korskyrken). Świątynia ta wzniesiona została w XII wieku. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na XVII wieczną ambonę, ozdobiony freskami sufit oraz epitafia rodzin królewskich.

Od niedawna Ronneby uważane jest także za ogród Szwecji. W 2005 roku miejscowy park zdrojowy Brunnsparken wybrany został najpiękniejszym tego typu zielonym obiektem w całej Szwecji.

Ronneby jest położone w południowej Szwecji, położone u ujścia rzeki Ronnebyån do Morza Bałtyckiego, około 25 km na zachód od Karlskrony.

Zdjęcia wykonano z filmu nagranego kamerą VHS w 1998 roku. 

  • Kościół Krzyża Świętego

  • Storget

  • Uliczki miasta

  • Uliczki miasta