Barokowy pałac w Tolko został zbudowany w końcu XVII wieku przez ród von Tettau.

Jest to piętrowy, murowany budynek założony na planie prostokąta nakryty czterospadowym dachem. Od frontu posiada dwa ryzality zwieńczone skromnymi szczytami, a w elewacji ogrodowej taras z drewnianą werandą i półkolistymi schodami do ogrodu. Nad wejściem głównym znajduje się kartusz herbowy byłych właścicieli. We wnętrzach zachowały się drewniane, belkowane stropy pokryte polichromią. W XIX wieku dokonano modernizacji rezydencji, wnętrza uzyskały cechy stylu późnoklasycystycznego z elementami neobaroku. Pałac jest otoczony zadbanym parkiem krajobrazowym.

Ród von Tettau mieszkał w Tolko do II wojny światowej. Po wojnie w pałacu mieściły się biura  oraz mieszkania pracowników PGR-u. Na początku lat osiemdziesiątych przeprowadzono gruntowny remont zdewastowanego pałacu. Od 1996 roku obiekt znajduje się w rękach prywatnych, w związku z czym dostęp do niego jest mocno utrudniony.

Tolko jest położone 7 km na zachód od Bartoszyc, przy drodze nr 512 do Górowa Iławeckiego. Pałac znajduje się na początku wsi po prawej stronie drogi.

Zdjęcia wykonano w maju 2007 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Ryzality fasady

  • Elewacja boczna

  • Widok od parku