Późnobarokowa, mieszczańska Kamienica Pod Gwiazdą w Toruniu została wybudowana w drugiej połowie XIII wieku, w stylu gotyckim. Kamienica posiada na szczycie ozdobną złotą gwiazdę, od której pochodzi jej nazwa. Obecny wygląd fasady jest wynikiem licznych przebudów i remontów. W okresie gotyku jednym z właścicieli był wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka, poeta i humanista Filippo Buonaccorsi (1437-96), zwany Kallimachem.

W drugiej połowie XVI wieku budynek został podwyższony o drugie piętro, otrzymując zachowany do dziś charakterystyczny dla ówczesnych kamienic mieszczańskich kilkukondygnacyjny układ przestrzenny łączący funkcje mieszkalne i handlowo-magazynowe. Powstały wtedy galeryjki w środkowym trakcie pięter, a także polichromowany strop w tylnym trakcie parteru. Z około 1630-40 pochodzi strop na pierwszym, a z około 1620 na drugim piętrze (przeniesiony z kamienicy przy Rynku Staromiejskiej 24).

Pod koniec XVII wieku nowy właściciel – rajca staromiejski Jan Jerzy Zöbner, nadał kamienicy barokowy wystrój, jak wskazuje data 1697 rok w kartuszu herbowym na szczycie. Otrzymała wtedy barokową formę zewnętrzną z bogato zdobionym portalem. Fasadę ozdobiono dekoracją z motywami kwiatów i owoców, wykonaną w stiuku. W sieni znajdują się kręcone schody typu gdańskiego, których strzegą figura Minerwy i lew trzymający tarczę. Kamienica najlepiej reprezentuje typ toruńskiej kamienicy patrycjuszowskiej okresu baroku, tak charakterystycznego dla północnej Europy, a bogato zdobiona fasada stiukowymi ornamentami roślinnymi jest najlepszym przykładem toruńskiego typu zdobnictwa barokowego. Na początku XIX wieku salę pierwszego piętra ozdobiono klasycystyczną polichromią z namalowaną iluzjonistycznie kolumnadą w porządku jońskim oraz pseudokasetonami na suficie. Dziś dzięki toruńskim konserwatorom możemy oglądać rekonstrukcję tej polichromii. W drugiej połowie XIX wieku, podczas następnej przebudowy kamienicy, w miejscu komina umieszczono drugie kręcone schody – tym razem żeliwne. Bogato rzeźbiony portal z okazałą bramą drewnianą poprzedzało dawniej duże przedproże, zlikwidowane, jak w większości kamienic toruńskich, w XIX wieku.

W latach 1967-69 przeprowadzono w niej prace restauratorsko-konserwatorskie, polegające na przystosowaniu wnętrz do celów muzealnych. Znalazła się w niej kolekcja Sztuki Dalekiego Wschodu ofiarowana w latach 1966-70 Muzeum Okręgowemu w Toruniu przez kolekcjonera Tadeusza Wierzejskiego. W 1995 roku ponownie rozpoczęto remont kamienicy, a w 2000 roku dokonano renowacji fasady, która przywróciła jej dawny wygląd i piękno.

Toruń jest położony nad Wisłą przy drodze nr 91 z Gdańska do Łodzi. Kamienica Pod Gwiazdą znajduje się we wschodniej pierzei Rynku Staromiejskiego, przy ul. Chełmińskiej 35. 

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2014 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Szczyt kamienicy

  • Portal wejściowy

  • Widok z wieży ratusza