Założycielem miasta był ród Eulenborg, o czym donosi pierwsza wzmianka dotycząca Trzebiela z 1301 roku. W latach 1329-88 miasto było własnością rodu Hackenborn-Priebus, następnie do 1402 Piotra Horna, od 1402 rodziny Rokwitz, a w 1465 wójta Mel­chiora von Löben. W XV wieku Trzebiel, związany z dominium żarskim, należał do Biber­steinów i Promnitzów, jednak w 1765 roku zostaje wraz z Łużycami przejęty przez Sakso­nię, a w 1815 przez państwo pruskie.

Średniowieczne miasto było otoczone kamiennym murem obronnym. Po stronie zachod­niej stała Brama Gubińska, natomiast od wschodu wjazd do miasta otwierała Brama Żar­ska. W XV-XVI wieku zbudowano drugi pierścień obwarowań. Do dziś mury zachowa­ły się w stanie szczątkowym.

Stosunkowo najlepiej przedstawia się stan baszty, łączonej z Bramą Żarską. Baszta będąca pozostałością murów obronnych zbudowana jest z kamienia polnego, Zachowała się do wysokości około 6 metrów z ostrołukowatymi otworami.

Trzebiel jest położony 21 km na zachód od Żar, przy drodze nr 12 do przejścia granicznego z Niemcami w Łęknicy. Baszta znajduje się przy ul Żarskiej 18.

Zdjęcia wykonano w maju 2023 roku.

  • Baszta bramy Żarskiej