Potężna Bazylika świętego Jana w Selcuku została zbudowana w VI wieku naszej ery,  za czasów Justyniana Wielkiego na miejscu wcześniejszego małego kościoła, postawionego, jak głosi tradycja, na grobowcu św. Jana Ewangelisty, który w Efezie napisał swoją Ewangelię i tutaj dokonać miał żywota.

Ogromną trzynawową bazylikę wzniesiono na planie krzyża, o długości 130 m i szerokości 30 m, a przed nią znajdowało się atrium (otwarty dziedziniec) otoczone z trzech stron podwójną kolumnadą. Sklepienie składało się z czterech kopuł zawieszonych wzdłuż głównej osi (nawy) i dwóch nad pomieszczeniami bocznymi. Kopuły wsparto masywnymi pomostami, przebiegającymi między nawami, podpartymi dwoma piętrami marmurowych kolumn. Na kapitelach dolnych kolumn zachowały się monogramy cesarza Justyniana i cesarzowej Teodory. Grobowiec św. Jana znajduje się w środkowej nawie, w apsydzie ołtarzowej. Wąskie schody przed apsydą, gdzie znajduje się poziome wąskie okno, prowadziły do krypty. W czasach Turków seldżuckich świątynia służyła za meczet, a w okresie imperium osmańskiego liczne trzęsienia ziemi doszczętnie ją zrujnowały. Obecny stan to zasługa archeologów amerykańskich i tureckich, którzy częściowo odbudowali bardzo zniszczoną świątynię. Całe założenie było otoczone murami obronnymi, z których do dziś zachowała się potężna brama obronna. Wstęp do bazyliki św. Jana jest płatny i jest ona otwarta w godz. 8.00-17.30.

Wracając do świętego Jana – apostoł przebywał w Efezie dwukrotnie: po raz pierwszy z Marią – matką Jezusa, którą obiecał się opiekować i która podobno zakończyła tu życie. Dom, w którym mieszkała (nazywany przez Turków Meryemana), znajdował się podobno na Wzgórzu Słowików (Bulbuldagı), położonym około 8 kilometrów na południowy-zachód od miasta. Obecnie w tym miejscu znajduje się sanktuarium, które odwiedzają zarówno wierni, jak i ciekawscy turyści. Po raz drugi święty Jan zatrzymał się w Efezie pod koniec życia, aby właśnie tu spisać swoją Ewangelię. Podobno uczynił to na wzgórzu Ayasuluk, tym samym, na którym wznosi się bizantyjska cytadela.

Selcuk jest położony około 100 km na południe od Izmiru. Ruiny bazyliki znajdują się na południowym stoku wzgórza Ayasuluk, położonego w północno-zachodniej części miasta.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2011 roku.

  • Brama obronna bazyliki

  • Atrium

  • Brama obronna bazyliki

  • Grób św. Jana

  • Grób św. Jana

  • Makieta świątyni

  • Makieta świątyni

  • Baptysterium

  • Nad bazyliką góruje Cytadela