Meczet Isa Bey (Isa Bey Camii) w Selcuku został zbudowany w 1375 roku. Isa Bey był wnukiem emira Aydna, założyciela emiratu o tej samej nazwie.

Świątynia, ufundowana przezeń reprezentuje sobą przejściowy okres architektury anatolijskiej, łączy w sobie style seldżuckie i osmańskie i jest podobno pierwszym przykładem tureckiego meczetu z poprzedzającym go dziedzińcem (pierwotnie dziedziniec był otoczony portykiem). Budowlę wzniesiono na planie prostokąta o wymiarach 57×51 metrów. Do meczetu prowadzi od strony zachodniej piękny portal o stalaktytowym ornamencie. Wchodzi się najpierw na wewnętrzny dziedziniec, który niegdyś był pod kopułą. Właściwą bramą, przez którą wchodzi się do meczetu jest brama z trzema łukami. Obie kopuły nad salą modlitewną, zajmującą jedną trzecią założenia, wspierają się na antycznych kolumnach, sprowadzonych tu z budowli w pobliżu efeskiego portu. Dwie z trzech kopuł oraz łuki ozdobione są mozaikami porcelanowymi w kolorze bieli mlecznej i ciemnego błękitu. Okna i drzwi ozdobione są bogatym ornamentem. Meczet udostępniany jest zwiedzającym poza godzinami modlitw.

Selcuk jest położony około 100 km na południe od Izmiru. Budowla znajduje się na zachód od bazyliki, u stóp wzgórza Ayasuluk, położonego w północno-zachodniej części miasta. 

Zdjęcia wykonano w lipcu 2011 roku.

  • Widok z bazyliki św. Jana

  • Elewacja boczna

  • Stalaktytowy portal

  • Narożnik meczetu