Zamek w Tworogu został zbudowany prawdopodobnie w XVII wieku przez nieznanego fundatora. Fortalicja była wzmiankowana w 1679 roku jako własność rodziny von Colonnów z Toszka.

        Obecny pałac został wzniesiony na miejscu zamku ( choć część historyków uważa jednak że znajdował się on w innym miejscu niż obecny pałac ) w drugiej połowie XVIII wieku z inicjatywy książąt Hohenlohe-Ingelfingen. Założenie było przebudowane w roku 1802 i w latach 1922-23. Obecnie pałac jest budynkiem piętrowym, murowanym z cegieł, podpiwniczonym, otynkowanym, wzniesionym na planie prostokąta frontem na południe, z ryzalitami skrajnymi i charakterystycznym ryzalitem frontowym, który zamyka głęboka, półkolista wnęka na całości budynku. Na wysokości piętra umieszczony jest balkon, wsparty na żeliwnych kolumnach. Środkowy ryzalit zwieńczony jest falistym szczytem z wazonem, natomiast ryzality boczne elewacji zwieńczone trójkątnymi szczytami. Obecnie w pałacu mieści się urząd gminy, a w otaczającym go parku zobaczyć można małą późnobarokową kapliczkę z 1796 roku.

        Tworóg jest położony 15 km na północ od Tarnowskich Gór, przy drodze nr 11 do Lublińca. Zamek znajduje się w centrum miasta przy ulicy Zamkowej. 

        Zdjęcia wykonano w marcu 2006 roku.

  • Elewacja frontowa pałacu

  • Elewacja frontowa pałacu

  • Elewacja boczna i tylna pałacu

  • Barokowa kapliczka w parku