Eklektyczny, murowany pałac w Wałyczu pochodzi częściowo z XVIII wieku. W XIX wieku został częściowo prze­budowany przez rodzinę Działowskich.

Rezydencję tworzy pięć symetrycznych segmentów. Centralną, piętrową część wieńczą parawany z balustradą. Wejście główne poprzedzone jest gankiem z tarasem. Pałac otoczony jest parkiem krajobrazowym z połowy XIX wieku, z okazałym ponad 100 letnim drzewostanem i niewielkim stawem. W południowo-wschodniej części parku znajdują się zabudowania gospodarcze: budynek gospodarczy, gorzelnia, kuźnia i obora. Na północ od zespołu usytuowane są dwa czworaki z XIX wieku. Wjazd na teren parku przez pseudogotycką bramę z herbem Działowskich h. Prawdzic.

Od 1787 roku majątek znajdował się w rękach Dietricha Stach von Golssheima, od którego nabyła go Józefa Jeżewska ze Zboińskich, właścicielka Turzna. Od początku XIX wieku majątek należy do rodziny Działowskich, aby w 1884 roku drogą koligacji rodzinnych przejść do Gajewskich. We dworze na zaproszenie Zygmunta Działowskiego w latach 1871-73 przebywał Wojciech Kętrzński, który porządkował i katalogował liczącą blisko 2000 tomów bibliotekę. Na początku XX wieku (w 1902 roku) właścicielem jest Chełmicki, w okresie międzywojennym Aleksander Dąmbski. W 1987 roku pałac poddano gruntownym pracom modernizacyjnym. Do 2010 roku zamknięty na cztery spusty obiekt ulegał powolnej degradacji. W październiku 2010 roku decyzją sądu właścicielem pałacu został spadkobierca Dąmbskich – Aleksander Dąmbski z Katowic (ur. w Wałyczu), który wystawił pałac na sprzedaż.

Wałycz jest położony 3 km na południowy-wschód od Wąbrzeźna, przy drodze nr 548 do Niedźwiedzia. Pałac znajduje się po prawej stronie drogi.

Zdjęcia wykonano w czerwcu 2010 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja tylna

  • Elewacja frontowa