Klasycystyczny pałac Myślewicki w Warszawskich Łazienkach, powstał dzięki Stanisławowi II Augustowi w latach 1775–79, wg projektu Dominika Merliniego. Swoją nazwę wziął od istniejącej niegdyś w pobliżu wsi Myślewice.

Trzykondygnacyjny korpus główny posiada w osi biegnącą przez całą jego wysokość niszę wejściową oraz ujęty jest w ćwierćkoliste, dwukondygnacyjne skrzydła, zakończone alkierzami. Fasadę zdobi ogromna muszla z rzeźbami Jakuba Monaldiego przedstawiająca Zefira i Florę. Do wejścia prowadzą schody ozdobione rzeźbami przedstawiającymi chłopca i dziewczynkę trzymających latarnię. Łagodne wygięcia dachów nawiązują do popularnych podówczas wzorów chińskich. Wnętrza wykończono według projektu Jana Bogumiła Plerscha i Antoniego Gerżabka. We wnętrzach zachowały się w dobrym stanie, liczne iluzjonistyczne malowidła oraz polichromie i rzeźby Andrzeja Le Bruna.

Początkowo zamieszkiwali go dworzanie królewscy, później przejął go ks. Józef Poniatowski. W kartuszu nad wejściem znajdują się jego inicjały. Pałac, nie zniszczony podczas II wojny światowej, dzisiaj pełni funkcje reprezentacyjne. 15 września 1958 roku odbyła się tu pierwsza rozmowa ambasadorów Chińskiej Republiki Ludowej i USA będąca pierwszą próbą nawiązania kontaktów między tymi dwoma krajami.

Pałac Myślewicki jest położony w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w północno-wschodniej części parku.

Zdjęcia wykonano w czerwcu 2014 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Nisza wejściowa

  • Główne wejście

  • Elewacja tylna

  • Elewacja tylna