Pierwotny, klasycystyczny pałac Kossakowskich został wzniesiony w latach 1780-84, najprawdopodobniej według projektu Efraima Schrögera dla kupca Izaaka Olliera. W 1848 roku odkupił go Władysław Pudłowski i zlecił jego przebudowę w stylu neorenesansowym znanemu warszawskiemu architektowi Henrykowi Marconiemu, który m.in. dobudował piętro, trzy oficyny, balkony oraz attykę balustradową.

Powstała wówczas trzykondygnacyjna budowla przyuliczna, wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta, z dwoma trzyosiowymi belwederami, wieńczącymi skrajne jednoosiowe ryzality. Jedenastoosiowa elewacja frontowa jest ozdobiona gzymsami międzykondygnacyjnymi, pilastrami i trzema symetrycznie usytuowanymi żeliwnymi balkonami na wysokości pierwszego piętra. Parter jest boniowany. W 1851 roku na wysokości drugiego piętra, ustawiono kamienne figury autorstwa Pawła Malińskiego przedstawiające muzy: Klio, Uranię, Talię i Erato.

W 1853 roku pałac został własnością hrabiny Aleksandry z Lavatów Kossakowskiej, której mąż, Stanisław Kossakowski, zgromadził w budynku zbiory malarstwa i broni oraz  stworzył okazałą bibliotekę. W 1858 roku podczas przebudowy wnętrza pałacu według projektu Franciszka Marii Lanci, utworzono salę balową i galerię malarstwa. W 1865 roku pałac odziedziczył Stanisław Kazimierz Kossakowski, który później organizował tutaj piątkowe wieczory literackie. W belwederze pałacu znajdowała się pracownia Władysława Podkowińskiego, w której w 1894 roku powstał jego obraz „Szał uniesień”. Po śmierci Kazimierza Kossakowskiego w 1905 roku pałac został przekształcony w kamienicę czynszową i od tego czasu był stopniowo zaniedbywany. Znajdujący się na tyłach pałacu ogród zlikwidowano w 1912 roku, a w jego miejscu wybudowano tzw. Palais de Glace. W 1930 roku budynek został kupiony przez Warszawskie Towarzystwo Ubezpieczeń. Zniszczony podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku oraz walk powstania warszawskiego w 1944 roku został odbudowany w latach 1946-49, według projektu  Mieczysława Kuźmy. Obecnie w budynku znajduje się restauracja Sense oraz kawiarnie Sense Cafe, Cafe Colombia i Coffeeheaven.

Pałac Kossakowskich mieści się w Warszawie przy ul. Nowy Świat 19.

Zdjęcia wykonano w czerwcu 2014 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Fasada rezydencji

  • Elewacja frontowa z belwederem