Pierwotny pałac przy Nowym Świecie 67/69 został zbudowany po roku 1667 dla ówczesnego właściciela posesji – Jana Wielopolskiego. Równocześnie rezydencję otoczono ogrodem. W latach 1744-45 na zlecenie spadkobierców Wielopolskiego dokonano przebudowy założenia, według projektu Piotra Hiża. Właścicielem budynku wkrótce stał się Franciszek Ksawery Branicki, który zlecił wykonanie prac renowacyjnych Szymonowi Bogumiłowi Zugowi. W roku 1802 pałac kupiła Anna z Zamoyskich Sapieżyna. W budynku tym zamieszkał wtedy Stanisław Staszic, który tu zmarł w roku 1826.

W 1839 roku posiadłość stała się własnością Andrzeja Zamoyskiego. Nowy właściciel w latach 1843-46 dokonał jego przebudowy w stylu neorenesansowym pod kierunkiem Henryka Marconiego, który nadał budowli okazałości.

Powstała wówczas pięciokondygnacyjna budowla zbudowana na planie prostokąta z trzema ryzalitami w fasadzie. Środkowy, pięcioosiowy ryzalit został  zaakcentowany tympanonem zdobionym płaskorzeźbami Pawła Malińskiego przedstawiającymi sceny mitologiczne.

W roku 1863 z okna pałacu członkowie Żandarmerii Narodowej dokonali zamachu na przejeżdżającego Nowym Światem namiestnika carskiego Fiodora Berga. Po tym wydarzeniu pałac został skonfiskowany przez zaborcę, a jego wnętrza zrabowane; z mieszkania siostry Fryderyka Chopina wyrzucono fortepian kompozytora, co opisał Cyprian Kamil Norwid w wierszu Fortepian Szopena. Od roku 1867 w pałacu mieściła się siedziba Zarządu Inżynierii Warszawskiego Wojennego Okręgu. W latach dwudziestolecia międzywojennego znajdowało się w nim Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Główna Komenda Policji Państwowej. Podczas obrony Warszawy w 1939 roku w budynku tym miało swą siedzibę Dowództwo Obrony Warszawy. Pałac ucierpiał podczas powstania warszawskiego. Odbudowano go w latach 1948-50, nieznacznie zmieniając jego wygląd. Obecnie mieści się tam Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, a także Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Pałac Zamoyskiego znajduje się w Warszawie przy ul. Nowy Świat 67/69.

Zdjęcia wykonano w czerwcu 2014 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Tympanon ryzalitu środkowego

  • Główne wejście

  • Elewacja frontowa