Eklektyczny pałac w Węgiercach został zbudowany w 1904 roku dla Antoniego Dembińskiego herbu Rawicz i jego żony Felicji z Kozłowskich, według projektu Wojciecha Dembińskiego.

Okazałą, piętrową i podpiwniczoną rezydencję wzniesiono na planie prostokąta i nakryto czterospadowym dachem. W osi elewacji frontowej (północnej) usytuowano ryzalit, zwieńczony okazałym frontonem, z wejściem głównym zdobionym skromnym, dwukolumnowym portykiem. Po bokach ryzalitu wejściowego znajdują się dwa niewielkie, parterowe, półkoliste ryzality. W elewacji ogrodowej (południowej) znajduje się wydatny ryzalit z wejściem, poprzedzony tarasem i schodami. Do zachodniego szczytu przylega efektowna szklana weranda. Od bramy wjazdowej do pałacu prowadzi okrągły podjazd. Pałac skomponowano w styku eklektycznym z elementami modernistycznymi. Całość otacza park krajobrazowy z przełomu XIX i XX wieku o powierzchni 3,24 ha, urozmaicony stawem w północno-wschodniej części. Przy pałacu wznoszą się zabudowania gospodarcze: stajnia z wozownią, obora, chlew i stodoła z przełomu XIX i XX wieku.

Dembińscy herbu Rawicz pozostali właścicielami majątku aż do 1939 roku. Po II wojnie światowej, znacjonalizowany pałac pełnił funkcje mieszkaniowe. Obecnie rezydencja znajduje się w rękach prywatnych i można ją obejrzeć po uzgodnieniu z właścicielem.

Węgierce są położone 8,5 km na południowy-zachód od Inowrocławia, przy lokalnej drodze do Janikowa. Pałac znajduje się na końcu wsi.

Zdjęcia wykonano w maju 2013 roku.

  • Elewacja frontowa i boczna

  • Ryzalit frontowy

  • Zwieńczenie portyku

  • Elewacja boczna

  • Elewacja ogrodowa

  • Widok ogólny