Neogotycki pałac w Wielkich Chełmach został zbudowany w 1852 roku na miejscu starszego założenia, z inicjatywy rodziny Sikorskich, jako parterowy budynek zwieńczony wieżyczkami. W latach 1908-09 dodano piętro, a do wschodniej strony pałacu dobudowano przybudówkę, przez co zyskał plan litery L. Obecnie jest to piętrowa, podpiwniczona budowla, nakryta dwu- i czterospadowymi dachami. Na skrajach obu skrzydeł usytuowano dwa dwuosiowe pseudo ryzality, które w narożnikach zwieńczono neogotyckimi sterczynami. Późniejsze zmiany w pałacu dotyczyły przebudowy wnętrz. Po pożarze w 1932 roku został przebudowany w 1937 roku. W latach 1940-45 nastąpiła kolejna przebudowa. Za rezydencją rozciąga się park krajobrazowy z XIX wieku.

Pałac w posiadaniu rodziny Sikorskich pozostawał od 1847 roku do 1947 roku. Po II wojnie światowej był dostosowany do potrzeb mieszkaniowych, a potem dostosowano budynek do potrzeb szkoły. Obecnie pałac jest siedzibą Szkoły Podstawowej im. Stanisława Sikorskiego.

Wielkie Chełmy są położone 5,5 km na wschód od Brus, przy drodze nr 236 do Swornychgaci. Pałac znajduje się w zachodniej części wsi, pod nr 35.

Zdjęcia wykonano w październiku 2019 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Neogotyckie sterczyny

  • Elewacja tylna i boczna