Parafię pw. Przemienienia Pańskiego w Wilczętach erygowano już w XIV wieku. Gotycki kościół został wybudowany w latach 1330–50. Od czasów reformacji świątynia służyła wspólnocie ewangelickiej.

Jest to budowla murowana, wzniesiona z kamienia oraz cegły o wiązaniu gotyckim. Najstarszą częścią świątyni jest nawa wybudowana około 1330 posiadająca szczyt ozdobiony sterczynami, blendami i laskowaniem, które nie są symetryczne po bokach.. Nawa i prezbiterium nakryte są dachami siodłowymi. Wieża, która została wybudowana w 1655 pierwotnie była nakryta dachem namiotowym. W czasie działań wojennych została zniszczona. Od strony południowej znajduje się otwierająca się do nawy kaplica z nieregularnym szczytem wschodnim. Wnętrze świątyni ma interesujące wyposażenie. Jednym z jego elementów jest ambona z 1681 roku wykonana przez stolarza Richtera i rzeźbiarza Johana Christopha Dobela. Ambona była ozdobiona wyrzeźbionymi głowami konsuli. W niszy znajdowało się 6 postaci apostołów, a pod nimi głowy aniołów. W 1681 roku powstał ołtarz wykonany przez Joachima Christopha Dobela z Królewca. Jego rzeźba ma barwy czerni, bieli i złota. Od frontu znajduje się ryglowa kruchta. Dzwony, które należą do najstarszych zachowanych reprezentują również styl gotycki. Największy dzwon powstał w Niderlandach. Na jego szczycie znajduje się napis, legenda. W środku napisu jest umieszczony herb rodu Burggrafów i Grafów Dohna.

Przy świątyni stoi statua poświęcona mieszkańcom poległym w czasie I wojny światowej.

Po II wojnie światowej parafia w Wilczętach została reerygowana w 01.07.1996 roku przez biskupa elbląskiego Andrzeja Śliwińskiego.

Wilczęta są położone około 11 km na wschód od Młynar, przy drodze nr 509. Kościół znajduje się w centrum wsi.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2022 roku.

  • Szczyt nawy

  • Kruchta

  • Statua