Koloseum, pierwotnie zwany Amfiteatrem Flawiuszów (wł.Colosseo), to amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach 72-80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. Budowę zapoczątkował cesarz Wespazjan, a ukończył jego syn Tytus. W 445 roku zostało poważnie uszkodzone przez trzęsienie ziemi. W 528 roku odbyły się tu ostatnie igrzyska. Po zakazaniu tego rodzaju rozrywek, Koloseum stało się bezpłatnym kamieniołomem. Grabione kamienie służyły do budowy rzymskich pałaców i można je znaleźć nawet w Bazylice św. Piotra. Po latach z budowli została tylko skorupa, a posadzka areny zniknęła całkowicie. Pod koniec VI wieku wewnątrz amfiteatru wybudowano mały kościół, a arenę przekształcono w cmentarz. Około 1200 roku rodzina Frangipani przejęła Koloseum i ufortyfikowała je, używając jako zamku. W 1349 roku w wyniku trzęsienia ziemi zawaliła się zewnętrzna część południowej ściany. W 1744 roku papież ogłosił amfiteatr miejscem męczeństwa chrześcijan, a od II połowy XVIII wieku w Wielki Piątek odbywa się tutaj droga krzyżowa pod przewodnictwem papieża.
Koloseum jest dużą, eliptyczna budowla o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości 48,5 m, z pojemną widownią (która mogła pomieścić od 45 do nawet 90 tysięcy ludzi), oraz areną z systemem podziemnych korytarzy. W czterokondygnacyjnym podziale zewnętrznym zastosowano spiętrzenie porządków (najniższa kondygnacja w porządku toskańskim, druga w jońskim, trzecia w korynckim). Od strony wewnętrznej budowla jest pięciokondygnacyjna. Cztery kondygnacje zbudowano jako układ pomieszczeń wydzielonych pomiędzy filarami, ścianami, ze sklepieniami kolebkowymi i krzyżowymi. Umieszczono tam pomieszczenia dla gladiatorów, klatki dla zwierząt, korytarze. Wokół areny wzniesione było podium. Do Koloseum prowadziło 80 ponumerowanych wejść (zachowały się oznaczenia wejść od nr XXIII do LIV), które zapewniały szybkie (przez ok. 6 minut) opuszczenie widowni przez widzów (jednak taką możliwość mieli tylko widzowie z dolnych i środkowych rzędów). Istniała też możliwość przykrycia całej widowni specjalną osłoną w deszczowe lub bardzo słoneczne dni.
Rzymianie schodzili się tu tłumnie z okazji wszelkich igrzysk, których wspólnym mianownikiem była rzeź, głównie zwierząt ale też i ludzi. Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta a nawet sfingowane bitwy morskie. Tradycja mówi iż w Koloseum mordowano chrześcijan, co upamiętniono krzyżem wewnątrz budowli. Ostatnio część naukowców kwestionuje te fakty, gdyż informacje o tym pojawiają się dopiero od XVII wieku. Bezsprzecznym natomiast jest fakt, iż w czasie przerw pomiędzy walkami gladiatorów dokonywano egzekucji skazańców, nieraz w wymyślny i krwawy sposób. Natomiast jako miejsce egzekucji chrześcijan podaje się Circo Massimo oraz Ogrody Nerona. Od połowy XVIII wieku Koloseum jest otoczone opieką jako miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan. Nazwa Koloseum została nadana we wczesnym średniowieczu od znajdującego się w pobliżu budowli ogromnego (gr. kolossos) posągu Nerona przedstawionego jako Helios.
Koloseum znajduje się w centrum Rzymu na wschodnim krańcu Forum Romanum, przy ulicy Fori Imperiali biegnącej od Placu Weneckiego.
Zdjęcia wykonano w kwietniu 2011 roku.