Kolumna cesarza Marka Aureliusza w Rzymie została ustawiona w 196 roku na Polu Marsowym przed świątynią Boskiego Marka, po jego śmierci. Poświęcona została nie tylko cesarzowi ale też jego żonie Faustynie Młodszej, a na jej szczycie stały zapewne posągi obojga małżonków.

Cokół kolumny miał wysokość 10,5 m; udekorowany był z trzech stron girlandami podtrzymywanymi przez Wiktorie, a na czwartym boku ukazano cesarza przyjmującego hołd pokonanego wodza barbarzyńców. Całość o wysokości 41,59 m obiega relief z 116 scenami, dający wierne wyobrażenie strojów, uzbrojenia i sposobów walki w czasach Marka Aureliusza. Podobnie jak na Kolumnie Trajana fryz ułożony jest w formie spirali o 20 zwojach. Reliefy przedstawiają dzieje wojen z Markomanami, Kwadami i Sarmatami. Na reliefie ukazany został: przemarsz wojsk rzymskich przez Dunaj, maszerujący legioniści, przemowy cesarza przed bitwami, bitwy, oblężenia, jeńcy i poddanie się wrogów. W przeciwieństwie do Kolumny Trajana dwa razy zostają tu ukazane interwencje bogów, wspomagających rzymskie legiony. Relief na tej kolumnie jest głębszy, przez co uzyskano silniejsze efekty światłocieniowe. Postacie są wyższe i bardziej wypukłe, dzięki czemu są lepiej widoczne, a te, umieszczone w głębi są większe od pierwszoplanowych, co powoduje że dla widza mają ten sam wymiar. Brak jest pejzażowego tła, a obraz terenu symbolizują pojedyncze obiekty. Cesarz jest umieszczony wyżej niż inne postacie, zazwyczaj wyizolowany i ukazany albo frontalnie, albo w trzech czwartych. Jego podobizna pojawia się 59 razy. Rzeźby na Kolumnie Trajana są bardziej klasyczne, wzorowane na rzeźbach hellenistycznych, natomiast te, które zdobią Kolumnę Marka Aureliusza są bardziej ekspresyjne i stanowią zapowiedź zmian w rzymskiej płaskorzeźbie.

27 października 1588 roku na szczycie kolumny umieszczono (na polecenie papieża Sykstusa V) statuę św. Pawła Apostoła, autorstwa Tomasza delia Porta, która stoi tam do dziś.

Kolumna cesarza Marka Aureliusza stoi na Piazza Colonna.

Zdjęcia wykonano w kwietniu 2011 roku.

  • Spiralny relief

  • Spiralny relief

  • Baza kolumny

  • Św. Paweł