Udine zostało założone  w  w 943 roku jako osada przy zamku obronnym usytuowanym na okolicznym wzgórzu. W XIII wieku stało się miejscem wypoczynkowym patriarchów Akwilei, a wiek później zdecydowano się na przeniesienie tu z Akwilei stolicy patriarchatu. W 1362 roku miasto na mocy traktatu, przypadło w udziale książętom austriackim. W XV wieku Udine stało się częścią Republiki Weneckiej pod której rządami pozostawało aż do 1797 roku. W tym czasie Udine przeżywało swój największy okres świetności stając się drugim co do wielkości ośrodkiem republiki. W 1866 roku miasto zostało włączone do nowo powstałego Zjednoczonego Królestwa Włoch.

Udine rzadko odwiedzane jest przez turystów. Przebywając w pobliżu, warto jednak poświęć parę chwil na zwiedzenie najstarszej części miasta. Serce Udine stanowi usytuowany u stóp zamkowego wzgórza Plac Wolności (Piazza Libertà). Jedną z jego pierzei zamyka fasada okazałej weneckiej loggii św. Jana (Loggia di San Giovanni). Budowla ta wzniesiona w pierwszej połowie XVI wieku według projektu włoskiego architekta Bernardino da Morcote.

Tuż przed nią znajduje się renesansowa fontanna oraz XVI wieczna kolumna zwieńczona lwem św. Marka stanowiącym jeden z symbolów Republiki Weneckiej.

Stojący przy placu  gotycki, XV-wieczny ratusz, Palazzo del Comune, uznaje się, w pełni słusznie, za jeden z najpiękniejszych pałaców we Włoszech. Rozmiarami i przepychem przypomina pałace weneckie – w przeszłości Udine było zależne od Wenecji, co odcisnęło ślad na jego architekturze.

Poza ratuszem wzrok turystów z pewnością przyciągnie wieża zegarowa (Torre dell’Orologio), Palazzo Patriarcale czy Oratorio della Puritá.

Pozostałe ważne zabytki Udine to m.in. XIII wieczna katedra (Cattedrale di Udine), XVI wieczny pałac patriarchów Akwilei (Palazzo Patriarcale), XIII wieczny romański kościół św. Franciszka (Chiesa di San Francesco), reprezentujący styl Art Nouveau pałac Aronco (obecnie siedziba władz ratusza miejskiego), XIV wieczny kościół św. Jakuba (Chiesa di San Giacomo) oraz usytuowany na okolicznym wzgórzu wybudowany przez Wenecjan w XVI wieki okazały zamek (obecnie siedziba muzeum). Przy przekraczaniu granic Udine w oczy rzuci się nam Porta Aquileia (brama wjazdowa) oraz stojący w jej bliskim sąsiedztwie kościół Chiesa Beata Vergine del Carmine.

Udine jest położone w regionie autonomicznym Friuli-Wenecja Julijska, na północno-wschodnim skraju niziny Weneckiej, 100 km na północny-wschód od Wenecji. Obecnie pełni funkcję stolicy historycznego regionu Friuli.

Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1992 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.

  • Wieża zegarowa

  • Plac Wolności (Piazza Libertà)

  • Lew św. Marka

  • Loggia św. Jana (Loggia di San Giovanni)

  • W głębi wieża katedry

  • Ratusz

  • Ulica prowadząca na zamek

  • Ulice miasta

  • Ulice miasta

  • Klasycystyczny kościół