Kolegiata św. Mikołaja Biskupa w Wolinie została wybudowana u schyłku XIII wieku. Jest to halowa, trójnawowa ceglana budowla gotycka w formie pseudobazyliki. Główne wejście znajduje się od zachodu w wysokiej wieży-dzwonnicy.

Świątynia została wzmiankowana po raz pierwszy w 1288 roku, przy okazji przekazania zakonowi cysterek. Z roku 1343 pochodzi porozumienie na mocy którego patronat nad kilkoma ołtarzami z prawem do mszy świętych objęła rada miejska. W 1535 roku świątynię przejęli protestanci, a pierwszym protestanckim pastorem został Jan Bugenhagen – rodowity wolinianin i uczeń Marcina Lutra. W 1628 roku kościół strawił pożar a jego odbudowa trwała niemal 100 lat. Obiekt przechodził także liczne (1857, 1860, 1879) generalne remonty po zniszczeniach wojennych. W czasie II wojny światowej świątynia została zniszczona w 80%. W 1978 roku odbudowano wieżę kościoła z przeznaczeniem na punkt widokowy. Do kompleksowej odbudowy przygotowania rozpoczęto w roku 1988, po przekazaniu ruin świątyni parafii św. Stanisława. Autorami koncepcji odbudowy kościoła, trwającej do 1998 roku byli: Z. Becker, I. Kukla i Stefan Kwilecki. Obecnie kolegiata służy jako kościół parafialny i jest jednym z cenniejszych zabytków miasta. 

Wolin znajduje się w północno-zachodniej części woj. zachodniopomorskiego, 32 km na północny-zachód od Goleniowa, przy drodze nr 3 do Świnoujścia. Miasto położone jest na południowym cyplu wyspy Wolin, nad cieśniną Dziwna. Kolegiata znajduje się w centrum miasta, tuż przy Rynku.

Zdjęcia wykonano w listopadzie 2010 roku.

  • Wieża - dzwonnica

  • Portal wejściowy

  • Elewacja boczna

  • Elewacja tylna

  • Nawa