Pierwsza wzmianka o warowni zwanej Damujowice w Zameczku pochodzi z 1453 roku. Najprawdopodobniej jednak  wzniesiono ją znacznie wcześniej i pełniła ona funkcje strażnicy na zachodniej granicy kasztelani skrzyńskiej. Zamek mieścił się na niewielkim wzniesieniu nieopodal płynącej przez miejscowość Drzewiczki i był zbudowany z granitu i piaskowca, a wokół otoczono go nasypem ziemnym oraz nawodnioną fosą. Była to chyba niemała budowla bo według wspomnianego już źródła posiadała cztery baszty.

         Zamek  został doszczętnie zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego” i od tego czasu pozostawał w ruinie. Zginęła wtedy cała załoga. W 1939 roku istniała jeszcze prawdopodobnie dwukondygnacyjna baszta, ale do czasów nam współczesnych zachowały się jedynie piwnice, które spoczywają na dnie niedawno utworzonego stawu rybnego. Ponoć jest to pierwszy staw za mostem tuż przy lewej stronie drogi jadąc od Opoczna.

         Zameczek jest położony 6 km na północny-wschód od Opoczna, przy lokalnej drodze do Drzewicy. Z Opoczna należy wyjechać ul. Staromiejską.

         Zdjęcia wykonano we wrześniu 2010 roku.

  • Tablica z nazwą miejscowości

  • Stawy rybne

  • Stawy rybne

  • Stawy rybne