Neorenesansowy pałac w stylu willi włoskiej w Zielonkach-Parceli został zbudowany w 1855 roku przez warszawskiego architekta Alfonsa Kropiwnickiego herbu Sas, który kupił majątek w 1851 roku. Nową rezydencję wzniesiono na miejscu drewnianego dworu, na oryginalnych zachowanych piwnicach. W latach 1875-1919 właścicielem jest Adam Gliszczyński herbu Jastrzębiec, który wybudował parterową oficynę.

Obecnie jest to parterowo-piętrowa budowla, wzniesiona na planie prostokąta, nakryta dwuspadowymi dachami z facjatami. Pomiędzy prawym, parterowym skrzydłem, a lewym piętrowym, usytuowano piętrowy ryzalit wejściowy, poprzedzony balkonem wspartym na żeliwnych słupkach. W narożniku piętrowego skrzydła wzniesiono trójkondygnacyjną, cylindryczną basztę, zwieńczoną spiczastym daszkiem. Całość została otoczona parkiem krajobrazowym.

W latach 1919-44 pałac stanowił własność Basińskich herbu Prowocza. W latach trzydziestych następuje parcelacja majątku. W 1945 roku w pałacu przejętym przez państwo usytuowano biura i mieszkania pracownicze. W 1997 roku zrujnowany pałac wraz z resztkami parku krajobrazowego kupuje Marian Lasota. Kolejne 10 lat to prace remontowe. Obecnie obiekt pod nazwą „Pałac Lasotów” dostępny jest na różne imprezy, np. wesela.  Poza imprezami pałac można oglądać zza ogrodzenia.

Zielonki-Parcela jest położona 12 km na zachód od Warszawy, przy drodze nr 580 do Leszna.

Zdjęcia wykonano w lutym 2014 roku.

  • Widok od bramy wjazdowej

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja boczna