Murowany, gotycki zamek w Radzyniu Chełmińskim został zbudowany przez Krzyżaków na miejscu wcześniejszej drewniano-ziemnej warowni pod koniec XIII lub na początku XIV wieku. Założenie powstało na planie niemal kwadratu o wymiarach 51 x 52 m. Czworobok zamku był otoczony murem zewnętrznym i fosą. W narożach wzniesiono cztery wysmukłe, kwadratowe wieże, a od północnego-wschodu ośmiokątną, potężną wieżę tzw. bergfried. Wjazd umieszczono w osi skrzydła południowego, w którym znajdowały się główne pomieszczenia zamkowe i kaplica. W skrzydle zachodnim znajdowało się mieszkanie komtura i przejście do danskeru. Dziedziniec wewnętrzny otoczony był krużgankami. Od strony południowej usytuowano rozległe przedzamcze, otoczone murami obronnymi i fosą.
W latach 1466-1772 zamek należał do Polski i stanowił siedzibę starosty. W 1628 roku zamek został zniszczony przez Szwedów, lecz do rozbiorów był użytkowany. W 1780 roku władze pruskie rozpoczęły sukcesywną rozbiórkę warowni. Rozebrano trzy skrzydła, prócz południowego, lecz i ono utraciło sklepienia i część podziałów wewnętrznych. W roku 1838 ruinę zabezpieczono, a w latach 1886-90 przeprowadzono badania pod kierunkiem C. Steinbrechta. Na początku XX wieku kaplicę nakryto dachem. W latach 1961-68 przeprowadzono prace konserwatorskie, połączone z częściową rekonstrukcją murów. Obecnie w zamku mieści się muzeum.
Radzyń Chełmiński jest położony 20 km na południowy-wschód od Grudziądza przy drodze nr 534 do Wąbrzeźna. Zamek znajduje się w północnej części miasta tuż przy szosie.
Zdjęcia wykonano w maju 2006 roku.
Nowe zdjęcia wykonano w lipcu 2020 roku.