Neogotycki pałac w Arcugowie został wzniesiony jako dwór w 1815 roku z fundacji Michała Rożnowskiego. W roku 1848, ostatni z Rożnowskich, Dezydery dobudował piętrowe skrzydło południowe, a na przełomie XIX i XX wieku nastąpiła dalsza przebudowa. Od 1886 roku majątek przeszedł w ręce rodziny Rzewuskich. W 1910 roku Romuald Rzewuski nadbudował piętro głównej bryły, część północną, wieżę i pawilon ogrodu zimowego przylegający z tyłu do pałacu. Wewnątrz pałacu zainstalowano wodociąg i kanalizację, oraz ogrzewanie parowe i światło elektryczne. W tym stanie rezydencja przetrwała do dziś.
Obecnie pałac w Arcugowie jest budynkiem dwukondygnacyjnym z elementami neogotyckimi i romantycznymi, nakryty płaskim dachem, zwieńczonym krenelażem. W północno-wschodnim narożniku znajduje się ośmioboczna wieżyczka, natomiast od strony południowej przylega neogotycka kaplica wzniesiona po 1910 roku. W obecnie zaniedbanym parku krajobrazowym widoczne są fragmenty założenia regularnego z alejami: grabową i kasztanową. Przy wjeździe do pałacu znajduje się granitowa figura Matki Boskiej pochodząca z fundacji ostatniej właścicielki Emilii z Przyłuskich Rożnowskiej, która została poświęcona w rocznicę śmierci jej stryja, arcybiskupa Leona Przyłuskiego. Pałac ostatnio był dzierżawiony przez Ośrodek Usług Turystyczno-Łowieckich w Czerniejewie. Obecnie stoi pusty, zamknięty na cztery spusty i niszczeje. O odzyskanie rezydencji starają się dzieci ostatniej właścicielki Arcugowa Aleksandry Rzewuskiej-Becker.
Arcugowo jest położone 11 km na południowy-wschód od Gniezna, 2 km po prawej stronie drogi nr 260 do Słupcy. W prawo należy skręcić w Niechanowie.
Zdjęcia wykonano w kwietniu 2012 roku.